obostrzenia w AustriiFot. wikimedia.commons/Nickolay Romensky/ CC BY-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Oficjalne stanowisko władz. Lockdown i godzina policyjna do 6 grudnia, za granicą źle się dzieje

Obostrzenia w Polsce są uciążliwe, jednak w porównaniu z Austrią nie mamy tak źle. Kanclerz właśnie ogłosił lockdown i godzinę policyjną. Taki stan utrzyma się do 6 grudnia, a więc przez 3 tygodnie.

Obostrzenia obowiązujące obecnie w Austrii okazały się niewystarczające. Rząd od dłuższego czasu myślał nad zaostrzeniem zasad, by ograniczyć liczbę zakażeń, jednak wzbraniał się przed całkowitym lockdownem.

Polsat: Dziesiątki ofiar śmiertelnych i zaginionych. Żywioł za granicą nie oszczędził nikogo. Odradzamy wszelkie podróżePolsat: Dziesiątki ofiar śmiertelnych i zaginionych. Żywioł za granicą nie oszczędził nikogo. Odradzamy wszelkie podróżeCzytaj dalej

Sytuacja zmusiła rząd do podjęcia radykalnych kroków

Kanclerz Sebastian Kurz ogłosił wiadomość, która nie była zaskoczeniem dla mieszkańców. Od wtorku 17 listopada zaczną obowiązywać nowe zasady, które dosłownie zamkną ludzi w domach. Na razie terminem zakończenia lockdownu ma być 6 grudnia.

Polacy obawiają się podobnej sytuacji w kraju, a premier przyznał, że nie wyklucza takiej możliwości. Magiczną granicą ma być 30 tys. potwierdzonych przypadków infekcji dziennie, po której przekroczeniu czeka nas lockdown.

Jak podaje AFP, wszystkie sklepy, których działalność nie jest nieodzowna, zostaną zamknięte. Czynne będą jedynie placówki z najpotrzebniejszymi artykułami, apteki, banki i urzędy pocztowe.

Media potwierdziły. Rozpoczyna się luzowanie obostrzeń. Kolejny kraj otwiera swoje graniceMedia potwierdziły. Rozpoczyna się luzowanie obostrzeń. Kolejny kraj otwiera swoje graniceCzytaj dalej

Obostrzenia będą surowe

Już teraz obowiązuje godzina policyjna od 20 do 6 rano, lecz od wtorku mieszkańcy będą musieli pozostać w domach przez cały dzień. Wyjść będzie można tylko ze względu na pracę, wizytę u lekarza czy konieczność zrobienia zakupów.

Podobna sytuacja miała miejsce w Polsce na wiosnę. Przy kilkuset potwierdzonych zakażeniach na dobę nie mogliśmy opuszczać domów, przez co na społeczeństwo padł blady strach. Później przyzwyczailiśmy się do nowej sytuacji, przez co teraz wiele osób lekceważy chorobę.

Kanclerz Austrii podkreślił, że chodzi o maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Jeśli jest to możliwe, to powinno się przejść na pracę zdalną. Nauka dla wszystkich szkół będzie się odbywała zdalnie (do tej pory takim trybem pracowały jedynie szkoły wyższe i licea).

Dzisiaj grzeje: 1. Wielki wstyd Małgorzaty Kożuchowskiej. Sama przyznała, zaraz po zwiedzeniu zamku w Malborku
2. Wiadomo już, na co pójdą setki milionów złotych z Funduszu Wsparcia Kultury. M.in. na Bayer Full i cyrk
3. Żona polskiego podróżnika potwierdziła. Rozwodzą się, ogromne zaskoczenie

Zaczęto od częściowego lockdownu

Pod koniec października wprowadzono częściowy lockdown, jednak nie przyniósł oczekiwanych efektów. Zamknięto wtedy m.in. restauracje, kawiarnie, muzea i teatry, a liczba zakażeń nadal rośnie.

Rząd czuł presję zwłaszcza ze strony resortu zdrowia. Niepokojące doniesienia o kolejnych infekcjach, ciężkich przypadkach i zapełnianiu się szpitalnych łóżek zmusiły władze do podjęcia trudnej decyzji, która będzie miała bardzo negatywny wpływ na gospodarkę.

Austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w piątek o rekordowej liczbie 9586 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu doby. Od początku epidemii w tym kraju zachorowało 191 228 osób, z czego 1661 zmarło. To dużo, ponieważ całkowita populacja kraju to niespełna 9 mln osób.

Polak mieszkający w Szwecji zdradził zaskakującą prawdę na temat skandynawskiego kraju. Czy turyści są bezpieczni w północnoeuropejskim kraju?Polak mieszkający w Szwecji zdradził zaskakującą prawdę na temat skandynawskiego kraju. Czy turyści są bezpieczni w północnoeuropejskim kraju?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Połącz ocet jabłkowy z chrzanem, imbirem i kilkoma innymi składnikami. Otrzymasz naturalny antybiotyk o silnym działaniu
  2. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
  3. Polka opowiedziała, jak podczas pandemii traktują obcokrajowców w Singapurze. Wielu łapie się za głowy
  4. Pan Sebastian co roku spędza Boże Narodzenie w ciepłych krajach. Jego tegoroczne plany wyciskają łzy z oczu
  5. Przypadkiem znaleźli 500-letni skarb w lesie. Wartość odbiera mowę, gratka dla fanów turystyki kulturowej
  6. Lekarz wyjawił główny czynnik ryzyka przy koronawirusie. Wcale nie chodzi o wiek
  7. W opolskim pies rzucił się na ośmiolatkę. Przewieziono ją helikopterem do szpitala

Źródło: RMF 24

Następny artykuł