OblęgorekFot. wikimedia.commons/ Mirosława Mielczarek/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Byliście w Oblęgorku? Miejsce gdzie mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz

Oblęgorek znany jest przede wszystkim z pałacyku, w którym mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz. Wnętrza oddają ducha epoki.

Oblegorek to nieduża wieś w województwie świętokrzyskim, położona 18 km na północny zachód od Kielc. Jest punktem początkowym czarnego szlaku turystycznego wiodącego na Baranią Górę. Główną atrakcją jest dawny dom Henryka Sienkiewicza, który został mu podarowany przez społeczeństwo polskie z okazji 25-lecia działalności literackiej. W pałacyku mieszkał przez 12 lat.

1,5 tys. osób jest zagrożonych. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce1,5 tys. osób jest zagrożonych. Nowe ognisko koronawirusa w PolsceCzytaj dalej

Po śmierci pisarza posiadłość zajmowała jego żona Maria i syn Henryk Józef, zamieszkując majątek do 1944 r. Później potomkowie podarowali budynek państwu, dzięki czemu można było utworzyć w nim muzeum Sienkiewicza. Na parterze odtworzono wystrój z czasów, gdy pisarz tam mieszkał, a pierwszym kustoszem została jego żona. Wystawa poświęcona wielkiemu Polakowi kazdego roku przyciąga wielu turystów. Odwiedziliście piękną posiadłość w Oblęgorku?

Następny artykuł