norwegiaFot. pixabay.com/XtianDuGard

Najpiękniejsze krajobrazy na całym świecie. Wakacje tam to spełnienie marzeń

Norwegia przyciąga pięknymi krajobrazami fiordów, głęboko wcinających się wgłąb lądu. Nie są one jedyną niesamowitą atrakcją tego raju. Daleko na północy piękne widoki zapierają dech w piersi.

Norwegia ma ogromne powierzchnie niezamieszkanych lądów, gdzie krajobraz nie jest przekształcony przez człowieka. Na dalekiej północy, w obrębie koła podbiegunowego osiedliło się niewiele osób, a natura zachwyca pięknem dziewiczej przyrody. Lofoty są idealnym plenerem dla fotografów i malarzy, ale też wspaniałym miejscem dla turystów i fanów wspinaczki

Dwie osoby uciekły ze strefy kwarantanny stworzonej dla osób zagrożonych koronawirusem. Poszukuje ich policjaDwie osoby uciekły ze strefy kwarantanny stworzonej dla osób zagrożonych koronawirusem. Poszukuje ich policjaCzytaj dalej

Archipelag położony jest na Morzu Norweskim, u północno-zachodnich wybrzeży kraju. Skaliste wysepki rozciągają się na długości 112 km, osiągając wysokość nawet ponad 1 100 metrów wysokości. Temperatury latem nie przekraczają zwykle 20 stopni Celsjusza, ale zimy są łagodne, dzięki ciepłym wodom Prądu Zatokowego.

Drewniane chaty cieszą się popularnością

Artyści chętnie przyjeżdżają na Lofoty, kupują stare drewniane chaty i zajmują się produkcją różnych drobnych przedmiotów, nawiązujących do bogactwa naturalnego wysp. Później biżuterię czy porcelanę z malowaną ręcznie zorzą polarną sprzedają turystom, pakując ją w ekologiczny papier. Krajobrazy nieustannie dostarczają inspiracji, przyciągają jak magnes osoby wrażliwe na piękno.

Tradycyjnym źródłem utrzymania na archipelagu są połowy ryb i późniejsza ich przetwarzanie. Mieszkańcy uprawiają też ziemię i hodują zwierzęta dla mleka. Coraz więcej osób czerpie korzyści z turystyki, która powoli wkracza na te tereny, nie przekraczając jednak 200 tysięcy przyjezdnych rocznie. W miastach można znaleźć nocleg zarówno w hotelach jak i drewnianych rybackich domach. Turystom poleca się również spanie w namiocie, który można rozbić niemal wszędzie. Woda w rzekach jest na tyle czysta, że można z niej śmiało korzystać.

Norwegia tylko dla wytrwałych

Aby móc się swobodnie przemieszczać, potrzebny jest samochód. Nie wszystkie wyspy są połączone mostami, ale można skorzystać z przepraw promowych. Surowy klimat uczy samodzielności i niepolegania na pomocy innych, dlatego nie widzą potrzeby podwiezienia zmokniętego i zziębniętego turysty. Ważną rzeczą jest też zabranie ze sobą sporej ilości prowiantu. Nie wszędzie znajdziemy sklepy, o restauracjach nie wspominając.

Jedną z najdalej wysuniętych na północ miejscowości jest Å. Najkrótsza z możliwych nazw jest jednocześnie ostatnią literą norweskiego alfabetu. Można to odnieść do krańca świata, jakim zdaje się być miasteczko. Ostatnie na północy, za którym już nic nie ma niczym za ostatnia literą alfabetu.

Sezon dla turystów rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu. Wtedy dni są najdłuższe i najcieplejsze, a piękna kraina bardziej przystępna. Od 27 maja do 17 lipca słońce nie zachodzi za horyzont. Białe noce, występujące jedynie w obszarze koła podbiegunowego, dają możliwość podziwiania niesamowitych krajobrazów znacznie dłużej.

norwegia

Fot. pixabay.com/ MartinKra

norwegia

Fot. PIxabay.com/ ente68

ZOBACZ TAKŻE:

  1. PILNE: Największa gwiazda TVP wylądowała w szpitalu. Fani są załamani
  2. Choroba Leśniowskiego-Crohna wyniszcza jelita. Warto znać jej objawy oraz metody leczenia
  3. Najpiękniejsze krajobrazy na całym świecie. Wakacje tam to spełnienie marzeń
  4. Znaleziono "supernosiciela" koronawirusa? Interweniowała brytyjska służba zdrowia
  5. Niepokojąca atrakcja w Gdańsku. Jest apel władz, "nie róbcie takich zdjęć"
  6. Są już pierwsze ofiary i ogromne zniszczenia na terenie całej Polski. Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domów

Źródło: National Geographic

Następny artykuł