Norwegia czasFot. Unsplash.com/Yuriy Garnaev

Chcą całkowicie zrezygnować z czasu. Nieprawdopodobny pomysł w Norwegii

Norwegia dla wielu podróżników jest najpiękniejszym krajem na świecie. Zwiedzając go, czas jakby się zatrzymuje. Mieszkańcy jednak chcą, aby zniknął na zawsze.

Norwegia jest wyjątkowym miejscem, które doceniają wszyscy podróżnicy zakochani w przepięknych krajobrazach oraz dzikiej naturze. Polowanie tam na niezwykły widok z aparatem w ręce jest bajecznie proste, a wielu marzy o tym, by czas tam się zatrzymał. Mieszkańcy malutkiej wioski Sommarøy idą jednak o krok dalej i chcą zupełnie zrezygnować z patrzenia na zegarki.

Jedno z najmroczniejszych, opuszczonych miast świata jest w Polsce. Jego historia jest wyjątkowo smutnaJedno z najmroczniejszych, opuszczonych miast świata jest w Polsce. Jego historia jest wyjątkowo smutnaCzytaj dalej

Sommarøy znajduje się w hrabstwie Troms i położone jest na samym północnym czubku Europy. Przez warunki, jakie tam panują, mieszkańcy są przekonani, że nie potrzebują takiego czasu, jaki obowiązuje w pozostałej części kraju.

Norwegia fascynuje, ale i zadziwia

Argumentują to tym, że w ich wiosce cały rok dzieli się jedynie na dwie pory: lato, gdy słońce w ogóle nie zachodzi oraz zimę, gdy nie wschodzi. Nie widzą sensu noszenia zegarków oraz przestrzegania standardowego czasu, który i tak nic nie wnosi do ich życia. 30-osobowa społeczność domaga się wprowadzenia u siebie z tego powodu strefy bezczasowej.

- Na całym świecie ludzie borykają się ze stresem i depresją. W wielu przypadkach jest to właśnie związane z uczuciem bycia w pułapce, gdzie zegar odgrywa ważną rolę. Staniemy się strefą bezczasową, gdzie każdy będzie mógł przeżywać życie w pełni. Dzieci i młodzież dalej będą musiały chodzić do szkoły ale pojawi się elastyczność czasowa. Człowiek nie musi być wtłaczany w ramy szkoły czy godzin pracy. Naszym celem jest pełna elastyczność 24/7. Jeśli chcesz kosić trawę o czwartek rano, możesz to robić - mówi przewodniczący kampanii Time-Free ZOne, Kjell Ove Hvedding.

Strefa bezczasowa

Symboliczną granicą między strefą z czasem oraz tą bezczasową jest most, który oddziela wyspę od brzegu. Wokół niego leży pełno porzuconych zegarków, które symbolizują, że w tym miejscu tradycyjny czas nie ma znaczenia. Poparcie dla tej idei wyraziły już dwa inne, norweskie miasteczka - Finnmark oraz Nordland.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ukryta kamera zarejestrowała dziwne zachowanie mężczyzny. Nagrano, co robi na ulicy z bezpańskim psem
  2. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  3. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa
  4. Pierwszy raz od 200 lat. Mieszkańcy Helsinek patrzą w kalendarze i nie wierzą własnym oczom
  5. Niesamowite zdjęcie rzuciło internautów na kolana. Uchwycono magiczny moment przy -40 stopniach
  6. W sieci pojawiło się porażające zdjęcie Królikowskiego. Fani zamarli, byli przerażeni

Źródło: National Geographic

Następny artykuł