Niemcy z ogromym problemem krajowych lasów.Fot. Pixabay.com/Hans Braxmeier (zdjęcie ilustracyjne)

Sytuacja jest dramatyczna. Czerwony alarm u naszych sąsiadów

Niemcy obiegła informacja o tragicznym stanie znacznej części kraju. Czerwony alarm dotyczy głównie zachodniej, centralnej i wschodniej ściany RFN. Obecnie ważą się losy całego ekosystemu sąsiadów zza Odry.

Niemcy zmagają się z ogromnym problemem krajowych lasów. Jak podają lokalne media, tylko na przestrzeni dwóch ostatnich lat wycinka wzrosła sześciokrotnie, a głównym winowajcą miałyby być korniki. To najpewniej najczarniejszy epizod w całej historii ekosystemu Federacji. To kolejny cios, z którym zmaga się rząd w Berlinie, zaraz po drugiej fali zachorowań na COVID-19.

Ewakuowali dziesiątki ludzi. Wszystko może runąć. Sytuacja jest niepokojąca w EuropieEwakuowali dziesiątki ludzi. Wszystko może runąć. Sytuacja jest niepokojąca w EuropieCzytaj dalej

Niemcy z problemem lasów. Winowajcą korniki

Według relacji Radia Zet, które powołuje się na doniesienia tygodnika Der Spiegel, Niemcy zmagają się z problemem wycinki lasów po masowych atakach korników. Jak podają przedstawiciele Federalnego Urzędu Statystycznego z Wiesbaden, usuwane połacie, które ucierpiały w wyniku ataku szkodników, skoczyły z poziomu około 6 mln do 32 mln metrów sześciennych (lata 2017-2019).

- W ostatnich latach nasze lasy znacznie ucierpiały z powodu suszy i okresów upałów. A szkodniki takie jak kornik drukarz najszybciej rozmnażają się właśnie na takich osłabionych drzewach - wyjaśniają cytowani przez Radio Zet eksperci z Wiesbaden (Środkowe Niemcy).

Mocny cios dla turystyki pieszej i rowerowej. Niemcy bez zadrzewień?

Jak podają dziennikarze Radia Zet, raptowny skok wycinki lasów u zachodnich sąsiadów związany jest przede wszystkim z suchą glebą i rozwojem korników. Problem dotyczy głównie landów Nadrenia-Północna Westfalia, Saksonia-Anhalt, Hesja oraz Turyngia. Według ekspertów dynamiczny rozkład ekosystemu może doprowadzić do niemałych wypadków na trasach turystycznych. Zdarzają się przypadki, że w jednym momencie spróchniałe drzewa spadają na ścieżki, co może przyczynić się sporych problemów samych podróżnych. W odpowiedzi Niemcy zaplanowały budżet szacowany na 800 mln euro w celu ratowania krajowych lasów.

Dzisiaj grzeje: 1. Odwołują loty do Warszawy. Klamka zapadła
2. Ostre cięcia w Lidlu, wiele produktów kupisz 80% taniej. Oferta już ruszyła, ale czasu nie jest dużo

- Jeśli teraz wszystko wyczyścisz i wywieziesz, otrzymasz tylko puste, suche i ciepłe powierzchnie, na których ostatecznie nic nie wyrasta. A walce z kornikami strategia pustego lasu nie pomoże - apeluje cytowany przez Radio Zet Pierre Ibisch z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Eberswalde (Niemcy Wschodnie).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Justyna Żyła znowu w związku? Tajemniczy mężczyzna z jej zdjęcia w końcu zabrał głos, powiedział światu całą prawdę
  2. Śmierć zajrzała Edycie Górniak w oczy. Dantejskie sceny na drodze
  3. Rzecznik rządu zabiera głos. Chodzi o kwarantannę dla Polaków wracających z wakacji
  4. Niewiarygodne sceny w Zakopanem. Wszystko nagrali
  5. Grała o 125 tys. zł w Milionerach, miała pytanie turystyczne. Postawiła wszystko na jedną kartę
  6. 2 białe pieski doczekały się słodkich szczeniaków. Wszyscy zdębieli, kiedy zobaczyli ich kolor, jak to możliwe?

Źródło: Radio Zet

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł