niebo nad PolskąFot. google.com/maps/ screen

Cudowne zjawisko pojawiło się na polskim niebie. Są zdjęcia, przepiękne

Niebo obfituje w zjawiska, które pięknie wyglądają, a często także przepowiadają pogodę. Dziś w Polsce można było dostrzec jedno z tych rzadziej występujących, co udało się uwiecznić na zdjęciach.

Niebo nad Warszawą było dziś wyjątkowo ciekawe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zamieścił zdjęcia zjawiska nazywanego halo. Powstaje ono w specyficznych warunkach, dlatego nie jest łatwo je zobaczyć. Na szczęście ci, którym się udało, dzielą się obrazami w internecie.

Ostrzeżenia dla 10 województw, mieszkańcy muszą uważać. Wszystkie pierwszego stopniaOstrzeżenia dla 10 województw, mieszkańcy muszą uważać. Wszystkie pierwszego stopniaCzytaj dalej

Niebo obfituje w podobne zjawiska

Halo to nazwa rodziny zjawisk optycznych wytwarzanych przez światło (zwykle ze Słońca lub Księżyca), oddziałujące z kryształami lodu zawieszonymi w atmosferze. Halo może mieć wiele form, od kolorowych lub białych pierścieni po łuki i plamy na niebie. Wiele z nich pojawia się w pobliżu Słońca lub Księżyca, ale inne występują gdzie indziej, nawet w przeciwległej części nieba. Wśród najbardziej znanych rodzajów halo są halo okrągłe (nazywane aureolą), świetlne filary i słońca poboczne, ale występuje wiele innych; niektóre z nich są dość powszechne, a inne wyjątkowo rzadkie.

Kryształy lodu odpowiedzialne za aureole są zwykle zawieszone w chmurach typu cirrus lub cirrostratus w górnej troposferze (powyżej 6-12 km nad Ziemią), ale w chłodne dni mogą również unosić się nad ziemią. W takim przypadku są one określane jak pył diamentowy. Konkretny kształt i orientacja kryształów są odpowiedzialne za rodzaj obserwowanego halo. Światło odbija się i załamuje przez kryształy lodu i może rozpadać się na kolory z powodu dyspersji. Kryształy zachowują się jak pryzmaty i lustra, załamując i odbijając światło między sobą, wysyłając promienie światła w określonych kierunkach.

Dzisiaj grzeje: 1. Otworzą kolejne obiekty w Polsce. Znamy termin
2. Jest nowy raport, znamy już najmniej i najbardziej awaryjne auta na drogach. Możliwe, że sam masz jedno z nich

Przepowiadanie pogody

Atmosferyczne zjawiska optyczne, takie jak aureole, wykorzystywano jako część wiedzy o pogodzie, która była empirycznym sposobem prognozowania pogody przed opracowaniem meteorologii. Często wskazują, że deszcz spadnie w ciągu najbliższych 24 godzin, ponieważ powodujące je chmury cirrostratus mogą oznaczać zbliżający się układ przedni. Meteorolodzy już wcześniej zapowiadali opady deszczu w ten weekend, więc halo jest świetnym potwierdzeniem ich słów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielkie szczęście w domu Małgorzaty Rozenek. Przepiękny widok mamy z dzieckiem
  2. Przywiązali psa do bramy schroniska i odjechali. Zachowanie urzędników zaskakuje i poraża
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Kochany przez miliony sportowiec zgotował piekło swojej żonie. Bił ją na oczach małego synka

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł