niebo nocą meteoryFot. unsplash.com/@chzenan

Warto dziś spojrzeć w nocne niebo. Widok zachwyci

Nocne niebo może dostarczyć wielu wspaniałych widoków, dlatego warto śledzić kalendarz zjawisk astronomicznych. Jeszcze tej nocy czeka nas wspaniały spektakl. Rój meteorów będzie widoczny tylko do czwartku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zjawisko pojawi się tej nocy
  • Gdzie szukać spadających gwiazd
  • Co jeszcze zobaczymy w styczniu

Na nocnym niebie przez cały rok można obserwować gwiazdy i planety, jednak niektóre obiekty, takie jak meteory, pojawiają się w określonych momentach. Pojedynczych raczej nie zauważamy, ale gdy jest ich cały rój, warto wybrać się na wycieczkę.

Niebo rozbłyśnie od spadających gwiazd

Na początku stycznia każdego roku mamy możliwość obserwowania roju meteorów nazywanych Kwadrantydami. Ich nazwa pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego.

Najlepszy moment na obserwację Kwadrantydów przypadł w nocy z 3 na 4 stycznia, jednak mamy jeszcze szansę zobaczyć wiele "spadających gwiazd" przez kolejne 3 noce w bardzo dogodnym punkcie.

Ten rój meteorów będzie widoczny na tle gwiazdozbioru smoka, który znajduje się niemal w zenicie. Aby go zobaczyć, wystarczy spojrzeć dokładnie nad swoją głowę, więc żadne drzewo nie zasłoni nam widoku.

Znaleźli syrenę na rajskiej plaży wśród śmieci. Zdjęcie obiega siećZnaleźli syrenę na rajskiej plaży wśród śmieci. Zdjęcie obiega siećCzytaj dalej

Łatwiej je zauważyć niż Perseidy

Kwadrantydy lecą ze średnią jak dla meteorów prędkością, ok. 41 km/s. Są więc wolniejsze od powszechnie znanych perseidów oglądanych w sierpniu o ok. 18 km/s. To oznacza, że łatwiej je dostrzec, zanim znikną.

Jeśli chmury nie zasłonią nam widoku, to z pewnością zauważymy chociaż kilka ze "spadających gwiazd". W okresie największej aktywności może się pojawić nawet 120 meteorów w ciągu godziny.

Jeden z obiektów może nam jednak przeszkadzać w obserwacji. Księżyc czasem na tyle mocno rozjaśnia niebo, że inne ciała niebieskie są słabo widoczne. Żeby tego uniknąć, warto poczekać, aż będzie bliżej horyzontu.

W styczniu zobaczymy większość planet z naszego układu

Jeszcze w styczniu będziemy mieli możliwość obserwowania innych ciekawych zjawisk na naszym niebie. Jeszcze przez kilka dni Jowisz będzie wędrował w towarzystwie Saturna i swoich księżyców przez gwiazdozbiór Koziorożca. Oddalili się jednak od siebie po grudniowej koniunkcji.

Nisko na wschodzie można dostrzec Wenus, która poprzedza wschód słońca, a na południowym zachodzie widoczny jest lekko czerwony Mars. W tym samym miejscu w drugiej połowie miesiąca ukaże się Merkury.

O niesamowitych zjawiskach astronomicznych, które będzie można zobaczyć nad Polską jeszcze w tym roku, pisaliśmy tutaj. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie, która ułatwi nam obserwację ciał niebieskich. Im dalej jesteśmy od zabudowań i sztucznego oświetlenia, tym więcej zobaczymy. Warto wyjechać za miasto i dostrzec to, co na co dzień nam umyka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Meteory

Fot. Meteory/ unsplash.com/ Lamna The Shark

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł