Turysci.pl
nie żyje

fot. Facebook/ Polski Związek Alpinizmu

Nie żyje „Uszaty”. Jerzy Grodzicki jest legendą polskich Tatr

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Jerzy Grodzicki był speleologiem, współzałożycielem Towarzystwa Ochrony Tatr. Właśnie on kierował licznymi wielkimi wyprawami eksploracyjnymi do jaskiń Tatr. Zmarł 26 marca, a przykrą wiadomość przekazał Polski Związek Alpinizmu.

Nie żyje zasłużona osoba dla Tatr. W dniu 26.03.2021 r. zmarł Jerzy Grodzicki, legendarny „Uszaty”, geolog i speleolog. Był m.in. prezesem Zarządu Speleoklubu Warszawskiego oraz członkiem założycielem Towarzystwa Ochrony Tatr.

Nie żyje Jerzy Grodzicki, eksplorator jaskiń Tatr

Działał w Speleoklubie Warszawskim niemal od samego początku, od 1955 r. Informację o śmierci badacza przekazał Polski Związek Alpinizmu.

Grodzicki był również m.in. prezesem Zarządu SW, przewodniczącym Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA, członkiem założycielem Towarzystwa Ochrony Tatr, wiceprzewodniczącym Podkomisji Ochrony Jaskiń i Obszarów Krasowych Komisji Przyrody Nieożywionej Państwowej oraz członkiem elitarnego klubu The Explores Club.

Badacz kierował licznymi wielkimi wyprawami eksploracyjnymi do jaskiń Tatr. Co ciekawe, prowadził je według swojej autorskiej koncepcji. Dzięki niemu dokonane zostały ważne odkrycia m.in. w Jaskini Miętusiej, Śnieżnej i Ptasiej. Był również jednym z pionierów nurkowania w jaskiniach tatrzańskich.

WP: rząd przedłuży obostrzenia dla hoteli

WP: Hotele mogą zostać otwarte dopiero w maju

CZYTAJ DALEJ

Grodzicki zainicjował akcję inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich i doprowadził do sporządzenia pełnej dokumentacji jaskiń TPN. Kierował również badaniami Koła Badań Krasu z działającym w jego ramach Zespołem Inwentaryzacji Jaskiń Tatrzańskich, które następnie objęły zakresem jaskinie w całej Polsce.

Jak przekazał Polski Związek Alpinizmu, Grodzicki brał udział w eksploracji głębokich i trudno dostępnych jaskiń, a także często nimi kierował. Uczestniczył również w odkryciu kilkunastu jaskiń w masywie Sierra de los Órganos na Kubie oraz w badaniach w Hiszpanii, Austrii, czy Australii.

Jest to niezwykle zasłużona osoba dla polskich Tatr. Badał m.in. rolę tektoniki w genezie jaskiń Masywu Czerwonych Wierchów, a także przejawy ruchów neotektonicznych w tym masywie. Prowadził także badania z dziedziny kartografii geologicznej, genezy i ewolucji jaskiń, tektoniki i budowy Tatr.

Badacz był również autorem ponad 80 prac naukowych, oraz artykułów do znanych czasopism, m.in. „Speleologii”, „Taternika” i klubowego biuletynu „Wiercica”. Za swoje wybitne osiągnięcia w speleologii światowej odznaczony został w 1973 r. Złotym Medalem Międzynarodowej Unii Speleologicznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polski Związek Alpinizmu

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >