Turysci.pl
a-candle-g080f0c893 1280

fot. Pixabay/ Arcaion

Nie żyje Ryszard Badowski. Pierwszy Polak, który dotarł na sześć kontynentów

16 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Nie żyje Ryszard Badowski - dziennikarz, operator filmowy, fotograf i pierwszy Polak, który dotarł na sześć kontynentów. Szczególną sławę przyniósł mu jednak autorski program "Klub sześciu kontynentów". Zmarł w poniedziałek wieczorem w wieku 91 lat.

Nie żyje uwielbiany dziennikarz i podróżnik Ryszard Badowski. Informację o śmierci przekazały we wtorek Polskiej Agencji Prasowej żona Urszula oraz córka Zarina.

ski-vacation-ge19871578 1280

Ferie zimowe 2022. Minister Czarnek: "Nie ma powodu, żebyśmy zmieniali program"

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Ryszard Badowski, autor "Klubu sześciu kontynentów"

Ryszard Badowski urodził się 12 marca 1930 r. w Pabianicach. Swoje pierwsze kroki jako korespondent stawiał już w wieku 16 lat na łamach amerykańskiego "The Cleveland Press" i polonijnego "Dziennika dla Wszystkich".

Od 1949 r. pracował dla łódzkiego "Głosu Robotniczego", również jako korespondent zagraniczny na Kubie w 1963 r., w NRD i wielokrotnie w ZSRR.

W 1965 r. odbył rejs lodołamaczem atomowym "Lenin" z Murmańska na wyspę Dikson w Arktyce. Rok później uczestniczył w polskiej wyprawie badawczej na Antarktydę na statku "Profesor Siedlecki". Odbył także podróż do Australii i Oceanii, stając się pierwszym Polakiem, który dotarł na wszystkie kontynenty.

Był również sprawozdawcą z lotu Sojuz-Apollo w 1975 r. oraz lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego w 1978 r.

Przez 19 lat tworzył i prowadził swój autorski program telewizyjny "Klub sześciu kontynentów", który gromadził przed telewizorami liczną widownię. Współtworzył także programy: "Popołudnie przygody i podróży", "Wieczór przygody i podróży", czy "Pieprz i wanilia".

W swoim dorobku miał ponad 100 filmów oraz kilkaset artykułów o tematyce podróżniczej, a także 16 książek. Opisywał w nich głównie odkrycia geograficzne Polaków, ich wkładem w kulturę i osiągnięcia cywilizacyjne, a także rozwojem lotnictwa i kosmonautyki.

Był również publicystą, współpracował m.in. z polskim wydaniem "National Geographic" oraz "Poznaj Świat".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: 24TP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >