Turysci.pl
Nie żyje Amelia Dunin

DzidekLasek

Nie żyje Amelia Dunin, najstarsza krakowska przewodniczka

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Nie żyje najstarsza krakowska przewodniczka, pracująca nieprzerwanie od 70 lat. Amelia Dunin zmarła w wieku 93 lat, o jej śmierci poinformował Instytut Pamięci Narodowej, z którym współpracowała.

Nie żyje Amelia Dunin, najstarsza polska przewodniczka. Pracowała nieprzerwanie od 70 lat, również w 2020 r., podczas pandemii. Kurs uprawniający do oprowadzania turystów ukończyła w 1950 r., a w PTTK pracowała od 1951 r. Oprowadzała po mieście głównie turystów polskich i francuskojęzycznych.

Dunin zaangażowana była również w działalność IPN. Od początku jego istnienia brała udział w spotkaniach organizowanych przez krakowski oddział. Była również aktywnym uczestnikiem zajęć edukacyjnych. Instytut za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych przekazał przykrą wiadomość o śmierci nestorki.

Nie żyje Amelia Dunin

Amelia Dunin urodziła się 21 marca 1928 w Poznaniu jako Amelia Maria Bernadetta Dąmbska. Była świadkiem akcji "Burza" w inspektoracie "Maria" AK w 1944 r. oraz wkroczenia Armii Czerwonej rok później.

Po wojnie rozpoczął się najtrudniejszy czas dla jej rodziny. Właśnie wtedy jej ojciec, udzielający schronienia Żydom i wspierający AK, został wywieziony na prawie trzy lata do Donbasu, do obozu pracy w kopalni węgla.

Mołdawia zaostrza restrykcje

Mołdawia zaostrza restrykcje dla podróżnych. Obowiązkowa kwaratnanna lub testy na COVID-19

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Rodzina Dąmbskich została wywłaszczona z majątku i na zawsze opuściła Kalinę Wielką w Wielkopolsce. Rodzina przeprowadziła się do wynajmowanego mieszkania w Krakowie przy ulicy Kanoniczej. Amelia pracowała dorywczo w cukierni i jako opiekunka do dzieci.

Pani Amelia ukończyła studia w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). W 1961 r. wyszła za Józefa Stanisława Ludwika Dunina.

Od 1990 r. działała również w krakowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Była aktywną społeczniczką i filantropką, m.in. współpracowała z pielęgniarką Hanną Chrzanowską.

W 2018 r. została laureatką nagrody Świadek Historii IPN, a w 2020 r. nagrody im. Klemensa Bąkowskiego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >