naukowcy analizowali skład powietrzaFot. unsplash.com/@louis_mna

Znaleźli najczystsze miejsce na Ziemi. Wiemy dokładnie, gdzie się znajduje

Naukowcy z Colorado State University podjęli się trudnego zadania. W świecie zdominowanym przez ludzi i szkodliwe substancje postanowili znaleźć miejsce, w którym powietrze jest naturalnie czyste.

Naukowcy zajmujący się klimatem postanowili odpowiedzieć na pytanie, jak daleko w powietrzu przenoszą się cząsteczki aerozoli i zanieczyszczeń wytwarzanych przez ludzki przemysł, transport i energetykę. Tylko jeden kontynent nie jest stale zamieszkiwany, więc swoje badania rozpoczęli na Antarktydzie. W kolejnych etapach przesuwali się na północ, by dotrzeć do granicy, gdzie zostanie zauważony wpływ ludzi.

Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świataAtak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świataCzytaj dalej

Naukowcy sprawdzali skład powietrza atmosferycznego

Rejs po Oceanie Południowym zakończyli, przekraczając równoleżnik 40 stopni szerokości geograficznej południowej, aby zmierzyć skład powietrza w kilku punktach nad oceanem. Pomiarów dokonano w warstwie granicznej, czyli najniższej części atmosfery, która styka się z powierzchnią wody. Analiza zebranych próbek wykazała, że nie znajdują się w nich cząsteczki, które byłyby związane z zanieczyszczeniem powstałym na skutek działalności człowieka.

– Ogólnie badanie sugeruje, że Ocean Południowy jest jednym z niewielu miejsc na Ziemi, które zostały w minimalnym stopniu dotknięte działaniami antropogenicznymi – skomentował wyniki prac Thomas Hill z Colorado News na blogu uniwersyteckim.

Dzisiaj grzeje: 1. Zaginięcie dziecka, którym żył cały świat. Zniknęła z hotelu, po latach ujawniono nowe informacje
2. Możesz mieć problem z wypłatą pieniędzy z bankomatów. Jedna spółka zmienia zasady

W próbkach powietrza naukowcy znaleźli liczne bakterie i mikroskopijne cząstki materii pochodzącej z oceanu. Cząstki te oraz bakterie krążyły w atmosferze i były przenoszone wraz z wiatrem. Postanowili sprawdzić, na jaki dystans mogą być przenoszone, wiec prześledzili ich drogę. Wniosek końcowy daje nam nowe spojrzenie na naszą planetę. Okazało się, że aerozole kontrolujące właściwości chmur nad Oceanem Południowym, są silnie powiązane z procesami biologicznymi w oceanie. W dodatku wydaje się, że Antarktyda jest izolowana od rozprzestrzeniania się mikroorganizmów z południowych kontynentów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat w szkole podstawowej, rannych kilkadziesiąt dzieci. Mężczyzna nie miał dla nich litości, porażające informacje z zagranicy
  2. Niemowlę bawiło się na kocyku, kiedy york na nie skoczył. Rodzice wszystko nagrali
  3. Największy mit Korei Północnej obalony. Wyjawili całą prawdę
  4. Smutna wiadomość na weekend. Wielu Polaków będzie rozczarowanych
  5. Niewiarygodne odkrycie w lesie na południu Polski. W tle wielka tragedia
  6. Anna Lewandowska nagle pojawiła się w telewizji. Zdradziła swoje domowe sekrety przed tysiącami widzów

Źródło:National Geographic

Następny artykuł