natura lodowe wulkanyFot. Twitter/NWS Grand Rapid

Śmiertelnie niebezpieczne, lodowe wulkany. Są przepiękne, ale trzeba bardzo uważać

Natura potrafi zaskakiwać człowieka i tworzyć niesamowite dzieła. Często są one przepiękne, lecz bardzo niebezpieczne. Tak jest właśnie z lodowymi wulkanami.

Natura jest nieprzewidywalna i często tworzy wyjątkowe dzieła, które człowiekowi nawet nie przyszłyby do głowy. Przepiękne krajobrazy, niepowtarzalne miejsca oraz wyjątkowe zjawiska zachwycają ludzi z całego globu, nie wszystkie jednak są bezpieczne. Na część z nich trzeba wyjątkowo uważać i pamiętać, że mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Tak właśnie jest z lodowymi wulkanami, które wyglądają wspaniale, ale mogą narazić życie i zdrowie człowieka.

Koszmar w Ryanairze został nagrany. Wymioty i modlitwy, żeby horror się skończyłKoszmar w Ryanairze został nagrany. Wymioty i modlitwy, żeby horror się skończyłCzytaj dalej

Przepiękna i niebezpieczna natura

Niedawno w sieci pojawiły się zdjęcia, które zelektryzowały tysiące internautów. Rzeczywiście są przepiękne i robią wrażenie, a przedstawiają rzadko spotykane, lodowe wulkany. Zauważono je na jeziorze Michigan w USA, a w mediach społecznościowych udostępnił je National Weather Service Grand Rapids.

- To był wspaniały dzień, aby wybrać się na plażę i obserwować interakcje fal z lodem. Oto kilka »lodowych wulkanów« wybuchających w Oval Beach w niedzielę 16 lutego 2020 roku - czytamy podpis fotografii.

Lodowy wulkan wygląda zgodnie z wyobrażeniami powstającymi po usłyszeniu nazwy - to biały, pokryty lodem stożek, który "wybucha". To zjawisko tak poruszyło internautów, że skomentować je postanowił nawet amerykański ekspert od pogody, Tom Niziol. Jego zdaniem to jedno z najlepszych zdjęć lodowych wulkanów. Wyjaśnił również, jak one powstają.

- Tworzą się, gdy woda pod pokrywą lodową jest wypychana, a gdy wzrasta ciśnienie, woda wypływa przez otwory w lodzie. Kiedy jest bardzo zimno, rozprysk zamarza, tworząc stożek podobny do tego na zdjęciu - możemy przeczytać.

Dzisiaj grzeje: 1. Dostaniesz 23 tys. zł za przeprowadzkę do Włoch. Jest tylko jeden haczyk
2. Widzisz butelkę nad kołem swojego samochodu? Miej się na baczności, możesz być w dużym niebezpieczeństwie

Ekspert zaznaczył również, że lodowe wulkany mogą być wyjątkowo niebezpieczne, podobnie jak ich ogniści odpowiednicy. Przestrzegał, by nigdy nie próbować na nie wchodzić, bo na taki pomysł niestety wpadają niektórzy turyści. To bardzo ryzykowne zachowanie, bo "wybuch" wody na powierzchnię może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, a w skrajnych przypadkach zagrozić nawet życiu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małżeństwo postanowiło się rozstać po 19 latach razem. Po rozwodzie żona dostała od męża list, który wywołał u niej ciarki
  2. Ważne, szybko musisz zwrócić znany produkt do Biedronki. Powód jest podejrzany i tajemniczy
  3. Tragedia podczas wakacji na Kanarach. 5-letnie dziecko nie żyje, rodzina we łzach
  4. Po porwaniu przez lawinę, Urubko wysłał niesamowicie smutną wiadomość. Podjął decyzję
  5. Lawina uderzyła prosto w turystki. Akcja ratunkowa narciarzy została nagrana, dramatyczne chwile
  6. Gwiazdor reprezentacji Polski miał wypadek samochodowy. Nie zagra w Lidze Mistrzów

Źródło: Wprost

Następny artykuł