natura lasFot. publicdomainpictures.net/Sylwia Mazurek

Prywatna firma chce sadzić największy las w Polsce. Trwa głosowanie, w którym będzie miejscu

Natura potrzebuje naszej pomocy. Choinka nadaje niepowtarzalny klimat świętom Bożego Narodzenia i przywołuje miłe wspomnienia. Wielu decyduje się na zakup żywego drzewka, które już po niedługim czasie zaczyna usychać i finalnie trafia do kontenera na odpady. Volvo znalazło sposób na to, by świerki wróciły do lasu.

Natura może teraz liczyć na wsparcie firmy Volvo. Już po raz trzeci firma uruchomiła przed świętami wypożyczalnię choinek. Drzewka, które zostaną zwrócone trafią do lasu, a internauci mogą zdecydować w którym miejscu zostaną posadzone. Dodatkowo zapowiedziano posadzenie 12 000 innych drzew, nie tylko iglastych.

W 2019 roku wypożyczalnia choinek Volvo oferowała 1 200 żywych świerków pospolitych. Drzewka będące świąteczną dekoracją mogą zostać zwrócone do producenta samochodów, który obiecał zasadzenie ich w bezpiecznym zagajniku. Firma zadeklarowała posadzenie 10 dodatkowych drzew do każdego zwróconego świerka, a będą to również gatunki liściaste, które utworzą różnorodny las mieszany.

Pilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokojąPilna ewakuacja, pożar na lotnisku. Wszystkie loty zostały odwołane, wiadomości zza granicy niepokojąCzytaj dalej

Zrealizowane obietnice

Po Bożym Narodzeniu w 2018 roku odebrane drzewka wraz z 7 000 innych zostały posadzone w prywatnym lesie na terenie nadleśnictwa Cewice na Kaszubach. W tym roku Volvo przedstawiło 3 lokalizacje i postanowiło zapytać internautów o to, gdzie zasadzić las, który może stać się nawet największym w Polsce. Oto propozycje:

Puszcza Knyszyńska
- Puszcza została spustoszona przez huragany w 2015, a następnie w 2016 roku. Nawałnica zniszczyła tu drzewostan o rozmiarze sięgającym ponad 600 tys. m3 – taka ilość drzew napełniłaby katowicką halę widowiskową „Spodek” dwukrotnie. Wielkość powierzchni wymagającej odnowy wynosi około 1,2 ha. Teren, na którym możemy odbudować część lasu, znajduje się na gruntach wsi Ryboły w powiecie białostockim. To zaledwie 10 km od samej puszczy - czytamy na stronie.


Nadleśnictwo Przymuszewo:
- Ofiarą wichury padł tu stary, prywatny las, który do 2017 roku zajmował obszar o wielkości 3 ha. Teren znajduje się we wsi Czarnowo w powiecie chojnickim i podlega nadzorowi Nadleśnictwa Przymuszewo. Niedaleko znajdują się miejscowości Rytel i Swornegacie – to malownicza część Kaszub, do której ściągają m.in. kajakarze i rowerzyści. Możemy wspólnie posadzić tam nowe pokolenie drzew i sprawić, by las odzyskał swoją dawną strukturę - opisuje Volvo.

Dolina Chochołowska
- W święta 2013 roku popularna wśród turystów Dolina Chochołowska została, wraz z innymi obszarami Tatr, nawiedzona przez wyjątkowo silny wiatr halny. Osiągał on prędkość do 200 km/h i powalił w sumie ok. 130 tys. drzew. W kolejnych latach dalszych szkód dokonały korniki. Zniszczenia widoczne są po dziś dzień. Obszar, który możemy zalesić, znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy drodze prowadzącej do samej doliny - proponuje firma.

Celem akcji jest zachęcenie Polaków do wypożyczenia drzewka, które ma szansę przeżyć święta i wrócić do środowiska naturalnego. Zniechęca się do zakupu zarówno plastikowych drzewek, jak i tych żywych, które zostały ścięte bez systemu korzeniowego. Promuje się w ten sposób ekologiczne rozwiązania z myślą o przyszłych pokoleniach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta na wózku wsiadła do warszawskiego autobusu. Chwilę później rozpętał się trwający godzinami koszmar
  2. Kolor ziemniaka jest istotny dla naszego zdrowia. Szczególnie jednego powinniśmy unikać
  3. Dlaczego musisz pokazywać kartę pokładową, robiąc zakupy na lotnisku? Prawda może zaskoczyć wielu
  4. Pilny apel polskiej policji do turystów. Dziesiątki ludzi oszukanych, trzeba bardzo uważać
  5. Samolot musiał pilnie lądować awaryjnie. Uderzył w ogromny rój, zdjęcia wyglądają niewiarygodnie
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Źródło: Antyradio

Następny artykuł