natura zachwyca pięknem krajobrazuFot. flickr.com/ DJANDYW.COM AKA NOBODY

Zapomniana kraina. Niesamowite widoki zapierają dech w piersi

Natura pozostała niezmieniona i zachwyca dziewiczym krajobrazem. Surowe piękno tego obszaru poznało niewielu turystów, ponieważ nie jest to popularny kierunek. Brak jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej skutecznie odstrasza wygodnickich.

Natura w Parku Narodowym Gór Torngat pozostaje niezmieniona, a jedynym dźwiękiem zdradzającym obecność ludzi, jest warkot silnika łodzi motorowej. Nie ma tam dróg, ani stałych osad, jedynymi mieszkańcami są wędrujący Eskimosi. To z ich języka pochodzi nazwa pasma górskiego, która oznacza miejsce duchów. Na takim pustkowiu łatwo uwierzyć w ich obecność.

Z ostatniej chwili: Nie żyje kobieta z koronawirusem. 2 tygodnie temu wróciła z Polski na UkrainęZ ostatniej chwili: Nie żyje kobieta z koronawirusem. 2 tygodnie temu wróciła z Polski na UkrainęCzytaj dalej

Natura pod ochroną

Kiedy w 2008 r. ten obszar stał się 42. Parkiem Narodowym Kanady, niewielki zespół w całości składający się z ludu Eskimosów, został oficjalnym zarządcą ziemi. Pieczę nad obszarem chronionym objęły wspólnie Parks Canada oraz Nunatsiavut i Nunavik Inuit. Dla Eskimosów troska o tę ziemię jest długą tradycją. Od stuleci żyły tu grupy sezonowe, podążając za dziką przyrodą, żeglując u wybrzeży góry lodowej i skalistych wysp, znosząc nieprzewidywalną pogodę. Dzięki utworzeniu Parku Narodowego, turyści mogą zobaczyć to piękne miejsce. W ciągu roku przyjeżdża ich nie więcej niż 600 osób.

Ci, którzy starają się dotrzeć do tego oszałamiającego miejsca, znajdują dziewiczy krajobraz, w którym wiatr gwiżdże po najstarszych skałach Kanady, a karibu spaceruje po jałowych zboczach gór. Chociaż w parku nie ma formalnych szlaków, Eskimosi w przeszłości używali kamiennych kopców zwanych inuksuit do oznaczania tras (odwiedzający nie mogą ich budować). Ze względu na występowanie wędrujących niedźwiedzi, odradza się samotne wyprawt.

- W okolicy jest mnóstwo niedźwiedzi polarnych, a odwiedzający mają gwarancję, że je zobaczą - mówi nadzorca parku Gary Baikie.

Strażnicy niedźwiedzi

Aby zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym, uzbrojeni eskimoscy strażnicy niedźwiedzi, prowadzą wycieczki. Posiadają dużą wiedzę na temat polowania i życia niedźwiedzi, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wszystkie wędrówki rozpoczynają się od północnego ramienia fiordu Saglek w Silluak, gdzie skalista plaża otoczona stromymi ścianami piany prowadzi do szerokiej łąki. W zależności od obserwacji niedźwiedzi i pogody, trasy mogą się zmieniać.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwszy kraj na świecie zamyka lotniska i zawiesza wszystkie loty. Sytuacja jest bardzo poważna
2. Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady

W cieplejszych porach roku z plaży prowadzi wyblakła ścieżka przez niskie krzewy i białe kwiaty kołyszące się na wietrze. Piesi ostrożnie przechodzą przez wąski wąwóz do spokojnego lodowcowego jeziora otoczonego drobnym złotym piaskiem, z odciskami stóp biegnącymi nad brzegiem wody. Wizyta w Torngat nie byłaby kompletna bez przystanków w Sallikuluk i Hebron, gdzie ważne miejsca kultury ożywają historię Eskimosów w Torngat.

natura

Fot. Saglek Fjord/ flickr.com/ Gregory "Slobirdr" Smith

natura

Fot. Nachvak Fjord/ flickr.com/ Gregory "Slobirdr" Smith

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mamy przełom ws. koronawirusa? Naukowcy informują o skutecznym leku, jest znany od 70 lat
  2. Polacy biją rekordy zakupów. Ale nie w Biedronkach i nie w Lidlach
  3. Z ostatniej chwili: WizzAir zawiesza wszystkie loty do kolejnego kraju
  4. Ważne ogłoszenie zagranicznego premiera ws. wirusa. "Nasza walka o przetrwanie"
  5. Przed lotem zrobili mu testy na wirusa z Chin. O pozytywnym wyniku dowiedział się w powietrzu
  6. Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz

Źródło: National Geographic

Następny artykuł