naturaFot. unsplash.com/@antohakraev

Śnieżny Księżyc już wkrótce pojawi się na niebie. Nie przegap szansy, zdarza się bardzo rzadko

Natura działa według cyklu Księżyca, który wywiera silny wpływ na Ziemię. Jego odległość od planety i fazy cyklu zmieniają w widoczny sposób zachowania organizmów żywych. W ten weekend na niebie będzie można zobaczyć tzw. śnieżny księżyc. Będzie to niezwykle widowiskowa pełnia.

Natura szykuje wspaniały spektakl na niebie już w ten weekend. "Śnieżnym księżycem" nazywamy pełnię, która pojawia się w lutym. W tym roku będzie on wyjątkowo dobrze widoczny, ponieważ nasz naturalny satelita znajduje się akurat blisko Ziemii. Będzie to czwarta co do wielkości tarczy pełnia w tym roku.

Wszyscy byliśmy oszukiwani? Wyciekły tragiczne dane dotyczące śmiertelności koronawirusaWszyscy byliśmy oszukiwani? Wyciekły tragiczne dane dotyczące śmiertelności koronawirusaCzytaj dalej

Od 7 do 11 lutego warto spoglądać w niebo w poszukiwaniu wyjątkowego księżyca. Najlepiej widoczny będzie w nocy z 8 na 9 lutego. Wschód tarczy księżyca zacznie się w sobotę o 15:29, by o 23:34 osiągnąć punkt kulminacyjny. Obserwacje mogą potrwać aż do godziny 7:39 w niedzielę. Pogoda będzie nam sprzyjać, bo synoptycy zapowiadają bezchmurne niebo, dzięki czemu bez przeszkód znajdziemy dobrze widoczne, świetliste koło na tle ciemnego nieba.

Natura nas zawiodła

Nazwa -śnieżny księżyc- wzięła się od obfitych opadów śniegu, jakie zawsze występowały w tym miesiącu. W tym roku nie będzie jednak adekwatna to okoliczności. Aby bez problemów przyglądać się nie tylko księżycowi, ale też gwiazdozbiorom, najlepiej udać się za miasto. Nad dobrze oświetlonym obszarem, a zwłaszcza dużymi miastami, widoczna jest łuna niczym w czasie pożaru. Zanieczyszczenie światłem znacząco pogarsza warunki obserwacji nocnego nieba.

W poprzednim miesiącu doświadczyliśmy innego ciekawego zjawiska związanego z księżycem. 10 stycznia na niebie pojawił się "krwawy księżyc". To zjawisko pojawia się wtedy, gdy Ziemia znajdująca się pomiędzy Słońcem a Księżycem, rzuca na niego cień. Zamiast srebrnej tarczy widzimy czerwoną, stąd określenie "krwawy". Zwykle jest to czas, kiedy stajemy się bardziej wrażliwi i świadomi swoich uczuć. Pojawiają się też zaburzenia snu i rozdrażnienie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje lider Budki Suflera. Muzyk zmagał się z nowotworem, miał 69 lat
  2. Objawy nowotworu dróg żółciowych. Łatwo je przeoczyć
  3. Nad Europę nadciąga huragan. Mieszkańcy muszą być gotowi, będzie bardzo niebezpiecznie
  4. Śnieżny Księżyc już wkrótce pojawi się na niebie. Nie przegap szansy, zdarza się bardzo rzadko
  5. Pracownica hostelu nie wytrzymała. Opowiedziała o najbardziej żenującej sytuacji, jaką przeżyła
  6. Najsmutniejsze wieści z Watykanu o Benedykcie XVI. 92-letni papież emeryt niestety jest na skraju, cały świat się modli

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł