natura park narodowyFot. Pixabay.com/12019

Parki narodowe ratują nasze zdrowie psychiczne. Przełomowe wnioski naukowców, odwiedzając je, stajesz się zdrowszy

Natura potrafi kojąco wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Jak wskazują najnowsze badania, wizyta w parkach narodowych może mieć zbawiennie konsekwencje dla naszego samopoczucia.

Natura potrafi być niesamowita i zaskakująca. Otacza nas z każdej strony i robi wszystko dla naszego dobra, choć człowiek często nie potrafi tego zauważyć i docenić. Teraz okazuje się, że nawet wizyta w parku narodowym może mieć zbawienny wpływ na człowieka. Naukowcy dostrzegli związek między naszym zdrowiem psychicznym a odwiedzaniem tego typu miejsc.

Góry Izerskie podbijają serca Polaków. Położone są niedaleko, a zachwycają swym pięknemGóry Izerskie podbijają serca Polaków. Położone są niedaleko, a zachwycają swym pięknemCzytaj dalej

Jak podają specjaliści z Uniwersytetu Griffitha w Australii, pobyt w parkach narodowych ma ścisły związek z indywidualnym zdrowiem psychicznym każdego człowieka. Wielu podejrzewano takie powiązania już wcześniej, teraz jednak okazuje się, że przypuszczenia takie rzeczywiście mogą mieć naukowe uzasadnienie.

Natura działa zbawiennie na człowieka

W listopadzie przeprowadzane były badania dotyczące wyceny usług ekosystemowych, związanych z potencjalnym wpływem pobytu w parkach narodowych na ludzie zdrowie psychiczne. Jak wynika z ich wyników, takie powiązanie rzeczywiście istnieje. Podczas testów brano pod uwagę wiele zmiennych, m.in. stan cywilny, dochód, wykształcenie, wiek czy status społeczny Australijczyków. Zestawiano to z częstotliwością przebywania badanych osób w parkach narodowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak się okazało, osoby, które niedawno były w takim miejscu, miały wyraźnie wyższy poziom zadowolenia z życia od przeciętnych mieszkańców Australii, a więc byli po prostu zdrowsi psychicznie. Podobne zależności zauważono również w przypadku innych obszarów zielonych, jednak parki narodowe miały wyniki kilkukrotnie wyższe. Jak przypuszczają eksperci, jest to zjawisko powszechne i dotyczące ludzkości na całym świecie, a nie jedynie na kontynencie, gdzie przeprowadzano badania.

Ochrona przyrody ma sens i może pomóc ludziom

Naukowcy przełożyli swoje wnioski na realne koszty złego stanu zdrowia psychicznego mieszkańców Australii. Obecnie wynoszą one około 10% PKB, a badania sugerują, że bez dostępu do parków narodowych koszta wzrosnąć by mogły nawet o 7,5%. Daje to nadzieję, że tworzenie takich obszarów stanie się niezwykle istotne zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i znacznie mniejszym - lokalnym.

Może to pozytywnie wpłynąć na temat ochrony przyrody i środowiska naturalnego. W ostatnim czasie kwestie te są powodami burzliwych dyskusji zarówno wśród obywateli, jak i u szczytów władz. Przełomowe wnioski naukowców mogą być bardzo mocnym argumentem przemawiającym za obrońcami przyrody.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niedźwiedzie w Polsce nadal nie śpią? "Drapieżniki są nadal aktywne"
  2. Czechy coraz bardziej kuszą Polaków zimą. Narciarze dają się przekonać knedlikami i narciarskimi szlakami
  3. Ryanair ogłosił specjalną, noworoczną ofertę. Czeka pół miliona biletów, ale trzeba się pośpieszyć
  4. Wygląda cudownie, lecz jej historia przeraża. Rajska wyspa we Włoszech skrywa mroczny sekret
  5. Właściciel pubu przegrał zakład. Teraz całemu Sydney będzie stawiał darmowe piwo
  6. Warszawa w pierwszej piątce najnudniejszych miast Europy. Zaskakujące wyniki najnowszego głosowania

Źródło: Wiele Liter

Następny artykuł