NASA podaje nowe informacje o tajemniczym obiekcie.Fot. Pixabay.com/ Free-Photos (zdjęcie poglądowe)

Obiekt wielkości Pałacu Kultury zbliżył się do Ziemi. NASA potwierdza

NASA potwierdza doniesienia, zgodnie z którymi ogromna asteroida zmierzała w kierunku Ziemi. Może być potencjalnie niebezpieczna. Służby obserwowały obiekt od prawie 10 lat.

NASA obserwuje planetoidę 441987 (2010 NY65) od momentu odkrycia tajemniczego obiektu 14 lipca 2010 roku, a w ostatnich godzinach zbliżyła się do Ziemi. Okazuje się, że istnieje spore ryzyko potencjalnego zagrożenia. Badacze nie mają jednak zgodności, co do gabarytów planetoidy. Według szacunków może być nawet większa niż warszawski Pałac Kultury i Nauki.

Tragedia, 143 osoby nie żyją. Wiadomość z Polski wyciska łzy z oczu, przykreTragedia, 143 osoby nie żyją. Wiadomość z Polski wyciska łzy z oczu, przykreCzytaj dalej

NASA o tajemniczym obiekcie

Dzisiaj (24 czerwca) ogromna planetoida minie Ziemię. To prawdziwe święto dla miłośników astronomii. Jak podaje redakcja Onetu, szczegółowe informacje o obiekcie zgromadził zespół Center for Near Earth Object Studies, który działa w strukturach amerykańskiej agencji NASA. Okazuje się, że taki typ ciał niebieskich może być niebezpieczny, jednak trajektoria 441987 (2010 NY65) nie zagrozi w praktyce Ziemi.

Co ciekawe, planetoida minie Ziemię w odległości prawie 10-krotnie większej, niż droga między naszą planetą a księżycem. Ponadto, zachowanie obiektu jest bliźniaczo podobne do warunków ziemskich. Jak podaje Onet, okres obiegu dookoła Słońca planetoidy wynosi blisko 366 dni, a więc prawie identycznie, jak w przypadku Ziemi. Z kolei ruch dookoła osi NASA notuje co 5 godzin.

NASA na tropie olbrzyma

Warto zaznaczyć, że nie ma zgodności, co do wymiarów odkrytej 10 lat temu planetoidy. Badacze z NASA szacują, że może osiągać średnicę od 140 do nawet 300 metrów. Zakładając, że faktyczna wartość oscylowałaby wokół górnej granicy, obiekt mógłby być większy niż warszawski Pałac Kultury i Nauki, który mierzy 237 metrów.

Dzisiaj grzeje: 1. Zakażonych nad morzem jest jeszcze więcej, niż myśleli. Zakończyli testy w Rewalu
2. Znamy już marki aut najczęściej kradzione przez złodziei w Polsce. Możliwe, że twoje też jest na liście

Ponadto, imponująca jest również prędkość, z jaką porusza się badana planetoida. Jak podają informatorzy NASA cytowani przez Onet, obiekt może przemieszczać się nawet 13 kilometrów w ciągu 1 sekundy. Dokładnie dzisiaj o godzinie 8:44, planetoida była w najbliższym położeniu względem Ziemi od momentu odkrycia obiektu w 2010 roku. Nie jest to jednak tak spektakularne wydarzenie, jak to zaobserwowane na terenie Australii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Adam Małysz ma koronawirusa. Wiemy, od kogo mógł się zarazić, te słowa są bardzo wymowne
  2. Rafał Trzaskowski podjął pilną decyzję po tragicznym wypadku autobusu w Warszawie. Ważne informacje z samego miejsca zdarzenia
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Maryla Rodowicz zdradziła, co robi ze swoimi kotami. Fani zaniemówili, nikt się tego nie spodziewał

Źródło: Onet

Następny artykuł