Turysci.pl
Tragiczny weekend, wiele utonięć

fot. wikimedia.org/Stanisław Ludwiński/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Na Warmii i Mazurach utonęło dwoje turystów. Policja apeluje o ostrożność

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ostatni weekend zakończył się tragicznie dla dwóch turystów z Mazowsza i Opolszczyzny. Wypoczywali nad jeziorami na Warmii i Mazurach, niestety obaj się utopili. Życie w wodzie w czasie dni wolnych straciło jednak o wiele więcej osób - służby informują o utonięciu aż 19 turystów.

  • Na Warmii i Mazurach utopiło się dwóch turystów. Pochodzili z Mazowsza oraz Opolszczyzny

  • Świadkowie usiłowali ich reanimować, niestety było już za późno

  • Łącznie w czasie ostatniego weekendu utonęło aż 19 turystów w całej Polsce. Policja apeluje do urlopowiczów o ostrożność

W ostatni dzień weekendu doszło do utonięcia dwóch turystów w jeziorach Warmii i Mazur. Najpierw życie stracił mężczyzna, który pływał po jeziorze Gilgajny w gminie Dobre Miasto. Niedługo później pod wodą znalazł się 51-latek, który wszedł do jeziora Dadaj w gminie Buskupiec.

Paszport covidowy od 21 czerwca

Paszport covidowy od 21 czerwca dostępny w aplikacji mObywatel

CZYTAJ DALEJ

Dwóch turystów utonęło w jeziorach na Warmii i Mazurach

48-letni turysta, który utonął w jeziorze Gilgajny, pochodził z województwa opolskiego. Jak wynika z ustaleń policji, wszedł do wody, bo chciał przepłynąć wpław cały zbiornik.

Zaczął się topić około 200 metrów od brzegu. Na pomoc rzucili się świadkowie zdarzenia, którzy dostrzegli kłopoty turysty. Udało im się do niego dotrzeć i wyciągnąć na brzeg. Mimo rozpoczęcia akcji reanimacyjnej, urlopowicz zmarł.

Do drugiej tragedii doszło niewiele później na jeziorze Dadaj. 51-letni mieszkaniec Warszawy, spędzający urlop na Warmii i Mazurach, chciał na chwilę wejść do wody. Szybko znalazł się pod powierzchnią.

W tym przypadku na pomoc poszkodowanemu również ruszyli świadkowie oraz jego żona. Wezwano też służby ratunkowe i rozpoczęto reanimację. Mimo sprawnej akcji, niestety mężczyzny nie udało się uratować.

Na miejsce obu zdarzeń wezwano prokuratora. Służby będą teraz pracowały nad ustaleniem okoliczności tragedii. Ustalane będzie także, czy zmarli przed wejściem do wody spożywali alkohol.

Tragiczny bilans ostatniego weekendu w Polsce

Niestety ostatni gorący weekend przyniósł o wiele więcej tragicznych wiadomości. Mimo wydanego przez IMGW ostrzeżenia przed upałami i ciągłych ostrzeżeń służb, wielu turystów zachowywało się podczas wypoczynku nad wodą nieodpowiedzialnie i nierozważnie.

Policja poinformowała, że w czasie weekendu życie w wodzie straciło aż 19 urlopowiczów, a od początku czerwca już 38 osób. Dane przedstawione przez służby wskazują, że przypadków tych jest zdecydowanie więcej w dniach, gdy dopisuje dobra pogoda.

W związku z tym funkcjonariusze apelują do turystów o odpowiedzialne zachowanie nad wodą. Prosi się wypoczywających, by przede wszystkim nigdy nie wchodzili do jezior czy morza po spożyciu alkoholu. Niezalecane jest też wbieganie do wody zaraz po jedzeniu.

Turyści powinni kąpać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez wyszkolonych ratowników. Eksperci zaznaczają również, by racjonalnie oceniać swoje umiejętności pływackie i nie starać się zaimponować ludziom wokół.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Olsztyn.wyborcza.pl/Onet

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyc

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >