Turysci.pl
Zatonęła łódź na Mazurach

fot. Facebook.com/Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

14 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W niedzielę na Mazurach były bardzo trudne warunki pogodowe. Turyści dopisali, w weekend wiele osób wypoczywało nad jeziorami, nie zabrakło więc niestety niebezpiecznych sytuacji. Ratownicy podkreślają, że nie wszyscy radzili sobie z utrudnieniami, a jedna łódź się nawet wywróciła i zatonęła. Na jej pokładzie było 2 dorosłych i 3 dzieci. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

  • Na jeziorze Kisajno na Mazurach zatonęła łódź. Dorosłych i dzieci, którzy nią podróżowali, z wody wyciągnęli inni żeglarze

  • Nikt nie został ranny, ale łodzi nie udało się uratować. Poszła na dno

  • Na Mazurach panowały trudne warunki atmosferyczne. Nie wszyscy turyści byli odpowiednio przygotowani do takiej pogody

W czasie weekendów coraz więcej osób odwiedza Tatry, Pomorze czy Mazury. Turyści przygotowują się do wakacji i cieszą słoneczną pogodą oraz wysokimi temperaturami. W ostatnią niedzielę warunki były jednak wyjątkowo zmienne i niepewne, co licznych urlopowiczów zaskoczyło.

Jak informuje ratownik MOPR, Tomasz Kurowicki, w rozmowie z PAP, podmuchy wiatru sięgały 6 stopni w skali Beauforta. Doszło do niebezpiecznej sytuacji.

Trudny weekend na Mazurach. Zatonęła łódź

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez polskie media, na jeziorze Kisajno przewróciła się łódź. Na pokładzie było dwoje dorosłych oraz dzieci, prawdopodobnie urlopowiczów.

Upadły dwie linie lotnicze

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

CZYTAJ DALEJ

Wszystkie osoby znalazły się w wodzie, skąd podjęli ich przypadkowi żeglarze znajdujący się w okolicy. Łodzi nie udało się wyciągnąć - utonęła.

Tomasz Kurowicki uspokaja i tłumaczy, że nikomu nic się nie stało. Poszkodowani zostali zabrani z łodzi żeglarzy przez interweniujący na miejscu MOPR i przetransportowani do portu.

Wypłynięcie ratowników na akcję zostało nagrane. Obejrzeć je można na profilu Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Facebooku.

Ryzykowny odpoczynek nad wodą

Ratownik podkreślił, że niestety „nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach". Turyści często rozpoczynają przygodę z żeglowaniem bez żadnego przygotowania, przeceniając swoje siły. Każdego roku nie brak również nieodpowiedzialnych urlopowiczów, którzy wypoczywając nad wodą nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa.

Podobne, ryzykowne sceny rozgrywały się na Mazurach również w czasie długiego weekendu czerwcowego. Wtedy ratownicy wyraźnie podkreślali, że łodzie wypożyczane są przez turystów, którzy mają problemy z panowaniem nad nimi.

Do niebezpiecznych zdarzeń w ostatnich dniach dochodziło również nad Morzem Bałtyckim. Niecały tydzień temu zmarł plażowicz, który do wody w okolicy Kołobrzegu wszedł tylko na chwilę, by się ochłodzić. Niestety sam już nie wyszedł, a na brzeg wyciągali go spacerowicze. Mimo szybkiej interwencji i wezwaniu służb, życia mężczyzny nie udało się uratować.

Do przykładu skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania doszło też pod koniec maja, gdy turysta zasnął na materacu pływającym przy brzegu. Fale porwały go 500 metrów od plaży. W tym przypadku na szczęście nikomu nic się nie stało, ale po wczasowicza ruszyć musiały służby ratunkowe.

Ratownicy - jak każdego roku - proszą turystów o odpowiedzialne i ostrożne wypoczywanie nad wodą. Ryzykowna może być zarówno zabawa w Morzu Bałtyckim, jak i jeziorach mazurskich. Eksperci przypominają, by nie kąpać się pod wpływem alkoholu i uważać na zmiany pogody. Powinno się również realnie myśleć o swoich umiejętnościach i predyspozycjach, a przede wszystkim wypoczywać na plażach i w miejscach strzeżonych przez profesjonalnych i wyszkolonych ratowników.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >