Turysci.pl
Zatonęła łódź na Mazurach

fot. Facebook.com/Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

14 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W niedzielę na Mazurach były bardzo trudne warunki pogodowe. Turyści dopisali, w weekend wiele osób wypoczywało nad jeziorami, nie zabrakło więc niestety niebezpiecznych sytuacji. Ratownicy podkreślają, że nie wszyscy radzili sobie z utrudnieniami, a jedna łódź się nawet wywróciła i zatonęła. Na jej pokładzie było 2 dorosłych i 3 dzieci. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

  • Na jeziorze Kisajno na Mazurach zatonęła łódź. Dorosłych i dzieci, którzy nią podróżowali, z wody wyciągnęli inni żeglarze

  • Nikt nie został ranny, ale łodzi nie udało się uratować. Poszła na dno

  • Na Mazurach panowały trudne warunki atmosferyczne. Nie wszyscy turyści byli odpowiednio przygotowani do takiej pogody

W czasie weekendów coraz więcej osób odwiedza Tatry, Pomorze czy Mazury. Turyści przygotowują się do wakacji i cieszą słoneczną pogodą oraz wysokimi temperaturami. W ostatnią niedzielę warunki były jednak wyjątkowo zmienne i niepewne, co licznych urlopowiczów zaskoczyło.

Jak informuje ratownik MOPR, Tomasz Kurowicki, w rozmowie z PAP, podmuchy wiatru sięgały 6 stopni w skali Beauforta. Doszło do niebezpiecznej sytuacji.

Trudny weekend na Mazurach. Zatonęła łódź

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez polskie media, na jeziorze Kisajno przewróciła się łódź. Na pokładzie było dwoje dorosłych oraz dzieci, prawdopodobnie urlopowiczów.

Upadły dwie linie lotnicze

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

CZYTAJ DALEJ

Wszystkie osoby znalazły się w wodzie, skąd podjęli ich przypadkowi żeglarze znajdujący się w okolicy. Łodzi nie udało się wyciągnąć - utonęła.

Tomasz Kurowicki uspokaja i tłumaczy, że nikomu nic się nie stało. Poszkodowani zostali zabrani z łodzi żeglarzy przez interweniujący na miejscu MOPR i przetransportowani do portu.

Wypłynięcie ratowników na akcję zostało nagrane. Obejrzeć je można na profilu Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Facebooku.

Ryzykowny odpoczynek nad wodą

Ratownik podkreślił, że niestety „nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach". Turyści często rozpoczynają przygodę z żeglowaniem bez żadnego przygotowania, przeceniając swoje siły. Każdego roku nie brak również nieodpowiedzialnych urlopowiczów, którzy wypoczywając nad wodą nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa.

Podobne, ryzykowne sceny rozgrywały się na Mazurach również w czasie długiego weekendu czerwcowego. Wtedy ratownicy wyraźnie podkreślali, że łodzie wypożyczane są przez turystów, którzy mają problemy z panowaniem nad nimi.

Do niebezpiecznych zdarzeń w ostatnich dniach dochodziło również nad Morzem Bałtyckim. Niecały tydzień temu zmarł plażowicz, który do wody w okolicy Kołobrzegu wszedł tylko na chwilę, by się ochłodzić. Niestety sam już nie wyszedł, a na brzeg wyciągali go spacerowicze. Mimo szybkiej interwencji i wezwaniu służb, życia mężczyzny nie udało się uratować.

Do przykładu skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania doszło też pod koniec maja, gdy turysta zasnął na materacu pływającym przy brzegu. Fale porwały go 500 metrów od plaży. W tym przypadku na szczęście nikomu nic się nie stało, ale po wczasowicza ruszyć musiały służby ratunkowe.

Ratownicy - jak każdego roku - proszą turystów o odpowiedzialne i ostrożne wypoczywanie nad wodą. Ryzykowna może być zarówno zabawa w Morzu Bałtyckim, jak i jeziorach mazurskich. Eksperci przypominają, by nie kąpać się pod wpływem alkoholu i uważać na zmiany pogody. Powinno się również realnie myśleć o swoich umiejętnościach i predyspozycjach, a przede wszystkim wypoczywać na plażach i w miejscach strzeżonych przez profesjonalnych i wyszkolonych ratowników.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >