Słynne mosty w Stańczykachwikimedia.commons/MarcinW(CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en)

Mosty w Stańczykach. Mało kto wie, jakie były ich początki

Mosty w Stańczykach zachwycają turystów. Wielu uważa je za polskie akwedukty. Nic dziwnego, ponieważ konstrukcja faktycznie przypomina rzymskie zabytki. Jednak mosty to nie tylko piękne widoki, ale też ciekawa historia.

Słynne mosty przyciągają turystów z całego kraju. Szukać ich należy w Stańczykach, nad rzeką Błędzianką. Przez swoje podobieństwo do rzymskich akweduktów czasem nazywane są mianem Akweduktów Puszczy Rominckiej. Jaka jest ich przeszłość?

Historia mostów w Stańczykach

Przygotowania do budowy rozpoczęły się w 1910 roku. W latach 1912-1914 powstała konstrukcja północna. Południowa część została wzniesiona dopiero w latach 1923-1926.

Wiele osób nie wie, że początkowo mosty były odcinkiem trasy kolejowej pomiędzy Gołdapią a Żytkiejmami.

Co ciekawe, trasa została wprowadzona ze względów militarnych, ponieważ jeździły nią pociągi które zajmowały się przerzucaniem zaopatrzenia szybkich odwodów wojskowych w rejonie Puszczy Rominckiej.

Co się dzieje w Zakopanem? Górale z pochodniami na ulicachCo się dzieje w Zakopanem? Górale z pochodniami na ulicachCzytaj dalej

Uroczyste otwarcie nastąpiło w 1927 roku. Turyści uwielbiali podróżować przez to miejsce, ponieważ przejazd po moście gwarantował niesamowite widoki przez okno.

Pociągi na mostach można było zobaczyć jeszcze w 1944 roku. Później postanowiono jednak wyłączyć je z ruchu kolejowego. Stwierdzono, że budowla nie jest wystarczająco wytrzymała na ogromny ciężar.

Widok z lotu ptaka

Widok z lotu ptaka, fot. wikimedia.commons/ Ciwir/ CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Trasą wożono między innymik głazy z suwalszczyzny na budowę kwater wojennych Rzeszy i fortyfikacji. Obawiano się tragedii. Z czasem mosty przekształciły się w miejsce potkać.

Na Motach Stańczykach spotykali się okoliczni mieszkańcy. Wybierano się tam na spacery. Spotykały się również prawdziwe osobistości, zarówno ze świata polityki jak i kultury.

Ścieżka pod mostami

Ścieżka pod mostami, fot. wikimedia.commons/kubaz93/ CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Miejsce cieszyło się także dużym zainteresowaniem wśród filmowców. W 2006 odbywały się tam nagrania do filmu "Ryś".

Aktualnie wchodzenie na mosty wiąże się z ryzykiem, mimo że przeprowadzane były już pewne renowacje, takie jak na przykład wymiana podsypki. Mimo tego, warto zobaczyć ten zabytek.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: atrakcje.mazury.pl

Następny artykuł