Morze Północne skrywało wrakFot. wikimedia.commons/ krysi@/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Nikt nie wierzył, że się odnajdzie. Niesamowite odkrycie na Morzu Północnym

Morze Północne, podobnie jak Bałtyk, skrywa wiele tajemnic, zwłaszcza z okresu II Wojny Światowej. Właśnie udało się odkryć jedną z nich. Aż trudno uwierzyć, że nikt nie zorientował się wcześniej, co leży na dnie tuż obok kabla energetycznego.

Morze Północne rozdziela Norwegię od Danii, jednak na jego dnie powstało ważne połączenie. Operator sieci energetycznej Stattnet jest właścicielem kabla, który przesyła energię pomiędzy tymi krajami już od 1977 roku. W czasach, gdy powstawała ta inwestycja, nie dysponowano zbyt zaawansowaną techniką sprawdzania dna morskiego, więc nikt nie miał pojęcia o tym, co znajduje się tuż obok.

Magda Gessler w niebezpieczeństwie? Jest nagranie. Fani boją się o swoją idolkęMagda Gessler w niebezpieczeństwie? Jest nagranie. Fani boją się o swoją idolkęCzytaj dalej

Morze w końcu zdradziło tajemnicę

W 2017 r. pracownicy firmy Stattnet dokonali odkrycia zaledwie 15 metrów od ułożonego na dnie morza kabla energetycznego. Wtedy nie wiadomo było, co to za wrak, lecz badacze starali się to wyjaśnić. Mieli bardzo trudne zadanie, ponieważ znajduje się on na głębokości 490 m. Archeolodzy nareszcie wyjaśnili tę zagadkę.

W poniedziałek 7 września norweska telewizja publiczna NRK opublikowała materiały zarejestrowane pod wodą. Na podstawie zdjęć i skanów sonarowych ustalono, że wrak spoczywający na dnie morza niedaleko miasta Kristiansand, to niemiecki krążownik Karlsruhe. Okręt został zatopiony w czasie II Wojny Światowej. Znacznie nowsze wraki zalegają na jednej z plaż.

Nikt nie wiedział, gdzie zaginął okręt

- O losie okrętu wojennego Karlsruhe można przeczytać w podręcznikach do historii, ale nikt dotychczas nie wiedział, gdzie zatonął - powiedział Frode Kvaloe z Norweskiego Muzeum Morskiego cytowany przez RMF 24.

Dzisiaj grzeje: 1. Polsat potwierdza. Rząd podjął decyzję. Jesienią Polaków czeka prawdziwa rewolucja
2. Osobisty dramat gwiazdy "M jak miłość". Wiemy, co przeżyła i co się stało

Lekki niemiecki krążownik Karlsruhe był flagowym okrętem w ataku na Kristiansand 9 kwietnia 1940 roku. Jeszcze tego samego dnia wieczorem w drodze powrotnej został on storpedowany przez brytyjski okręt podwodny. Operator energetyczny Statnett oświadczył, że gdyby wiedział wcześniej o tym, że w sąsiedztwie znajduje się wrak, ze względów bezpieczeństwa zmieniono by trasę przebiegu kabla.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Położyła dziecko w łóżku i wyszła. Gdy wróciła, zdębiała. W środku był ktoś inny
  2. Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy lat
  3. Przyszedł pod szkołę i wyciągnął broń. Uczeń w krytycznym stanie. Tragiczne wieści z zagranicy
  4. Przyszły wypocząć w parku wodnym. Przeżyły horror. Uciekały, gdzie pieprz rośnie
  5. Hit. Kierowcy nie wiedzieli, co robić. Nagranie podbiło internet
  6. Husky rzucił się na kobietę w samym bikini. Plażowicze nie mogli oderwać wzroku, jest wideo

Źródło: RMF24

Następny artykuł