morze układa się w szachownicęFot. wikimedia.commons/ Michel Griffon/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.de

Widzisz kwadratowe fale? Bardzo ważny sygnał, że idzie niebezpieczeństwo

Morze nie zawsze jest spokojne, a wygląd fal może nam wiele powiedzieć o pogodzie i o tym, czy jesteśmy bezpieczni wchodząc do wody, czy nie. Szachownica utrzymująca się na powierzchni to sygnał ostrzegawczy.

Morze krzyżowe, nazywane również morzem kwadratowym lub falami kwadratowymi, to stan morskich fal oceanicznych generowanych przez wiatr, które tworzą nierównoległe systemy.

Gdy wiatr wiejący z jednej strony spotka się z innym, wiejącym pod kątem ok. 90 stopni, może się zdarzyć sytuacja, że każdy z nich utworzy swój system fal, a w rezultacie nałożą się na siebie.

morze

Fot. Morze w Ile de Re/ wikimedia.commons/ Michel Griffon/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.de

Morze jest niebezpieczne, gdy fale się krzyżują

Czasami różne układy pogodowe wywierają wpływ na oddalone obszary morskie. Z jednej strony wiatr układa fale zgodne ze swoim kierunkiem, a z innej strony kolejny podmuch robi dokładnie to samo, lecz w przeciwnym kierunku.

Na morzu w pewnym momencie spotykają się prostopadłe do siebie fale, lecz nie niwelują się nawzajem. Efekt jest spektakularny - piękna szachownica, która może być bardzo niebezpieczna.

Obrazy Turysci.pl"Bestia ze Wschodu" coraz bliżej Polski. Pierwsze zwiastuny już nad BałtykiemCzytaj dalej

Ten stan morza jest częściej spotykany, niż mogłoby się wydawać. Statki radzą sobie lepiej na dużych falach, które są prostopadłe do kierunku płynięcia. Gdy natrafią na krzyżujące się fale, może dojść do groźnego wypadku, ponieważ trudno jest opanować łódź uderzaną z różnych kierunków przez ogromną masę wody.

Fale w kształcie kwadratu są fascynujące, ale te krzyżujące się zmarszczki stanowią prawdziwe zagrożenie dla wszystkich i są zbyt silne, aby się z nich wydostać.

Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody, gdy tafla przypomina kratę. Zwykle wiążą się z dużym przypływem i nawet doświadczeni pływacy mogą mieć problem z wydostaniem się na brzeg.

Najbardziej znanym miejscem na świecie do oglądania fal kwadratowych jest Île de Ré - Isle of Ré - we Francji. Wyspa położona u wybrzeży La Rochelle, jest atrakcją turystyczną, mimo że krzyżujące się fale występują tam tylko w określonych porach roku. Piękne ujęcia tego zjawiska można zobaczyć na filmie zamieszczonym w serwisie YouTube na kanale SurferToday.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: www.surfertoday.com

Następny artykuł