miastoinstagram.com/stefanoboeriarchitetti

Pierwsze eko-miasto na świecie. Ma powstać w Meksyku, projekt zapiera dech

Miasto od początków naszej cywilizacji ingerowało w naturalne procesy zachodzące w ekosystemie. Obecnie tereny silnie zurbanizowane rozrastają się w zastraszającym tempie pochłaniając kolejne połacie ziemi. Odpowiedzią na degradację środowiska na tych obszarach może być projekt włoskiego architekta.

Miasto przyszłości, eko-miasto, zielone miasto - różnie możemy je nazywać, ale najważniejsze, że projekt Smart Forest City Cancun może zrewolucjonizować nasze podejście do miejskiej zabudowy. Na obszarze 557 hektarów można wybudować od podstaw miasto dla 130 tysięcy mieszkańców, które połączy nowoczesną przestrzeń życiową z ogromną ilością zieleni.

Zostawili dzieci na lotnisku, chcieli lecieć bez nich. Jedno mogło być zarażone wirusem z ChinZostawili dzieci na lotnisku, chcieli lecieć bez nich. Jedno mogło być zarażone wirusem z ChinCzytaj dalej

Kolejne projekty

Stefano Boeri jest włoskim architektem, który odpowiada za powstanie m.in. Bosco Verticale w Mediolanie. Wieżowce są bardzo charakterystyczne, ponieważ na ich dachach zasadzono blisko 900 drzew. Włoch znany jest ze swych proekologicznych projektów, a teraz zaproponował budowę całego miasta, które istniałoby w zgodzie z naturą i wywierało na niej minimalny wpływ. Nieopodal znanego kurortu Cancun w Meksyku, został ju wyznaczony obszar, na którym można by zrealizować projekt. Na tereny zielone przypadałoby prawie 72% powierzchni miasta, co wydaje się niemożliwe do zrealizowania.

- 400 hektarów zielonej przestrzeni z 7 500 000 roślin (z 400 różnych gatunków, dokładnie dobranych przez Laurę Gatti, botanistkę i architektkę krajobrazu), z których 260 000 będą stanowić drzewa - napisał na swojej stronie internetowej Stefano Boeri.

Miasto pełne zieleni

Zielone miasto miałoby pochłaniać 116 tysięcy ton dwutlenku węgla rocznie, przy własnej emisji na poziomie 5,8 tysięcy ton. Jest to możliwe dzięki obecności roślin nie tylko w parkach miejskich i prywatnych ogrodach, ale też na dachach i ścianach budynków. Całość bardziej przypomina park, czy ogromny ogród aniżeli nowoczesne miasto, które kojarzy się z gęstą zabudową i wieżowcami.

W Smart Forest City mieszkańcy mieliby do dyspozycji wszelkie potrzebne instytucje. Sprytnie rozlokowane szkoły, sklepy i zakłady opieki zdrowotnej mieszałyby się z budynkami mieszkalnymi zapewniając równy dostęp dla wszystkich. Oprócz tego architekt widzi to miasto jako samowystarczalne w kwestii produkcji żywności oraz energii elektrycznej. Wokół miasta znalazłyby się pola uprawne z inteligentnym systemem nawadniania oraz panele słoneczne.

Tkanka miejska wg projektu jest poprzecinana siecią kanałów, zasilanych wodą z pobliskiego Morza Karaibskiego. Byłoby ono również źródłem wody pitnej, po wsześniejszej filtracji i procesie odsolenia. System rur i pomp zapewniałby stały dostęp do wody dobrej jakości w wodociągach.

miasto

Fot. instagram.com/stefanoboeriarchitetti

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Michał Szpak padł ofiarą oszustów. Nie jest jedyny, teraz ostrzega innych
  3. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Przejmujące wideo z Chin. Widać, jak traktowani są zarażeni śmiertelnym wirusem
  5. Tuż po cumowaniu luksusowego statku pasażer zrobił okropną rzecz. Nie żyje, pozostali nie mogą uwierzyć
  6. Okłamywał całą załogę w samolocie, że ma złamaną nogę. Internauci nie mieli dla niego litości
  7. Dziennikarz TVP zginął za granicą. Dramatyczny apel rodziny

Źródło: National Geographic

Następny artykuł