Miasto górnikówFot. instagram.com/@travel.love.play

Jedna z największych osad radzieckich "na końcu świata". Wielu nawet nie wie, gdzie jest

Miasto położone na wyspie, daleko od stałego lądu, było zdane tylko na siebie. Należące dziś do Norwegii Pyramiden zostało zbudowane przez Związek Radziecki na początku ubiegłego stulecia.

Miasto, które początkowo było tylko osadą górniczą, uważano za wzór dla wszystkich kopalń w Związku Radzieckim. Położone "na krańcu świata" świetnie pasowało do propagandy, jako przykład idealnego miejsca do życia dla sumiennie pracujących obywateli. Praca w Pyramiden była pewnego rodzaju przywilejem, a standardy kopalni faktycznie wyższe niż w pozostałych na kontynencie.

Najpierw trzęsienie ziemi, a kilkanaście godzin później gigantyczny pożar. Porażające doniesienia z europejskiego krajuNajpierw trzęsienie ziemi, a kilkanaście godzin później gigantyczny pożar. Porażające doniesienia z europejskiego krajuCzytaj dalej

Miasto wokół kopalni

W 1911 r. Szwedzi rozpoczęli budowę kopalni, by 16 lat później sprzedać prawo do wydobycia węgla kamiennego Rosjanom. Chociaż rentowność tego ośrodka nigdy nie była duża, zamknięcie nastąpiło dopiero w 1998 r. Aby dostać się na wyspę Svalbard latem, trzeba wsiąść na statek i przepłynąć Morze Barentsa. Zimą wystarczy skuter śnieżny, bo niskie temperatury skuwają lodem odcinek pomiędzy kontynentem a wyspą.

Do pracy w Pyramiden wysyłano nowych pracowników co 2 lata, by wymienili kadrę. Na miejscu można było przeżyć bez pomocy z zewnątrz, osadnicy mieli własne gospodarstwa, chociaż większość z nich, całymi rodzinami, pracowała w kopalni.Do dyspozycji mieli nawet krytą pływalnię, a w szklarniach uprawiane były warzywa i owoce.

Wydobycie wstrzymano w 1941 r.na 5 lat, gdy Hitler napadł na Związek Radziecki. Chociaż działania wojenne nie dotarły do wyspy, w czasie ewakuacji wybuchł pożar, który spowodował duże straty. Gdy mieszkańcy wrócili, wybudowano port, a ulice powoli się zapełniły. Przez cały czas mieszkało tam ok. 1000 osób i aż do 1998r., kiedy zamknięto kopalnię, była ona najdalej wysuniętą na północ, czynną kopalnią na świecie.

Turyści przejęli to miejsce

Długo noszono się z zamiarem zamknięcia tego nieopłacalnego zakładu, jednak dopiero w 1996 r. podjęto ostateczną decyzję. Było to spowodowane katastrofą lotniczą Vnukovo Airlines. Samolot, który wyleciał z Moskwy rozbił się, odbierając życie 141 osobom lecącym do pracy na Svalbard. Przyczyną był błąd załogi, która bezgranicznie zaufała nawigacji GPS, która źle wskazała położenie maszyny.

Dzisiaj grzeje: 1. Fatalne wiadomości z Chin, czekają na drugą falę zakażeń. Ogromne wyzwanie dla władz
2. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży

Dziś można zwiedzić tę osadę, korzystając z rozwijającej się infrastruktury turystycznej. Zostały przeprowadzone remonty budynków, poprowadzono wodociągi i kanalizację, a w niektórych lokalach powstały miejsca noclegowe. Niestety nie wszystkie przedmioty zachowały się z dawnych czasów, ponieważ turyści rozkradli cenne pamiątki. Na ulicach trzeba uważać na niedźwiedzie polarne, dlatego najlepszym pomysłem jest zwiedzanie w grupach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bardzo smutne. Wiadomo, co dzieje się z noworodkiem zmarłej 27-letniej Polki, która miała koronawirusa
  2. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce
  3. Wyznanie polskiej lekarki pracującej we Włoszech. Przykre i mocne słowa
  4. Tragiczna sytuacja we Włoszech. Mieszkańcy muszą zachowywać się wzorowo, jest lista zasad
  5. Polacy wracający do kraju muszą się przygotować. Czeka ich kwarantanna
  6. Ogromny hejt na Roberta Lewandowskiego. Znany dziennikarz staje w obronie piłkarza

Źródło: Onet

Następny artykuł