miasto WrocławScreen/Google Maps

Wrocław skrywa tajemnicę, o której nie wie nawet większość mieszkańców. Wszystko widać dopiero z powietrza

Polskie miasto skrywa tajemnicę, o której nie wie nawet większość mieszkańców. Dopiero po spojrzeniu na nie z góry, widać wyraźnie coś niezwykłego.

Miasto będące stolicą Dolnego Śląska uważane jest za jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Wrocław zyskał przydomek studenckiego ośrodka, jednak ma do zaoferowania również wiele pasjonatom historii czy pięknych zabytków. O wielu jego tajemnicach jednak jeszcze nie jest głośno, choć robią ogromne wrażenie.

Sztorm wyrzucił na brzeg statek widmo. Władze apelują, by nikt się nie zbliżałSztorm wyrzucił na brzeg statek widmo. Władze apelują, by nikt się nie zbliżałCzytaj dalej

Niewiele ludzi wie, że wrocławskie Sępolno stworzone zostało w wyjątkowy sposób. Układ ulic, domów oraz pasów zieleni wcale nie jest przypadkowy. Gdy wzbijemy się w powietrze lub wejdziemy na Mapy Google, wszystko widać jak na dłoni.

Wrocław skrywa pewien sekret

Wrocławskie Sępolno to jedna z najstarszych i najbardziej malowniczych części miasta. Okazuje się, że miejsce to jest unikatem na europejską skalę, bowiem wybudowane jest w taki sposób, by z góry układać się w całości w kształt przepięknego orła. Jest to bezpośrednie nawiązanie do idei Ebenezera Howarda, który chciał stworzyć wyjątkowy miasto-ogród.

Na początku XX wieku Sępolno zmagało się z wielkimi powodziami. Wtedy jeszcze podwrocławska wieś była w bardzo złej sytuacji, na szczęście pojawił się pomysł tzw. drugiej kanalizacji Odry. Stworzenie kanału Nawigacyjnego i Powodziowego uchroniło te tereny przed najgorszym, a jednocześnie podsunęło innowacyjnym twórcom niecodzienny pomysł.

Z lotu ptaka miasto wygląda zupełnie inaczej

Władze zatrudniły architektów, którzy mieli stworzyć osiedle bazujące na projekcie Ebenezera Howarda. Budowa ruszyła w 1919 roku, a zakończyła się 17 lat później w wyjątkowo imponujący sposób. Budynki mieszkalne otoczone były zielenią, powstała dzielnica idealna dla rodzin. Niewielu wiedziało, że z góry wygląda jeszcze ciekawiej - kształt orła to symbol całego miasta.

- To orzeł, który do dziś jest symbolem Śląska. W miejscu, gdzie na herbie jest krzyż, na Sępolnie stoi kościół - tłumaczy Jonatan Klimczewski, człowiek, który stworzył stronę internetową opowiadającą o historii i współczesności Sępolna.

miasto Sępolno

Screen/Google Maps

miasto Sępolno

Fot. Wikimedia.org/Chadżi

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta ważyła 490 kilogramów. Wydarzyło się najgorsze, zdjęcia odbierają mowę
  2. Elton John zapłakany zszedł ze sceny. Artysta przerwał koncert przez chorobę
  3. Tragiczna wiadomość, nie żyje wspaniały Polak. Uratował dziesiątki istnień, GOPR w żałobie
  4. Straszna wiadomość z zapory w Solinie. 20-latek nie żyje
  5. Huragan wyrzucił na brzeg potwora. Brytyjczycy już zaczęli nazywać go Nessie
  6. Ponad 20 osób nie żyje, jest wielu poszkodowanych. Tragiczny bilans zwiększa się z każdą godziną

Źródło: Onet

Następny artykuł