poznań miasto doznańfot. pixabay.com/annajelec

Zwiedziliście Poznań? Miasto kryje kilka zaskakujących ciekawostek

Miasto w sercu Wielkopolski jest jednym z najciekawszych miejsc w Polsce. Wiąże się z nim wiele ciekawych historii i legend. Z całą pewnością Poznań jest też jednym z najpiękniejszych polskich miast.

Miasto, w którym regionalną potrawą są pyry z gzikiem, a na deser możemy zjeść sznekę z glancem zapakowaną w papierową tytkę, po którą pojedziemy bimbą. Stolica Wielkopolski słynie nie tylko ze swojej bogatej gwary, ale przede wszystkim ze wspaniałych zabytków i bogatej historii. Jest jednym z tych miejsc, do których warto wybrać się podróżując po Polsce.

Nasz sąsiad w gorszej sytuacji niż Włochy i UK. Najnowsze informacje nie są dobreNasz sąsiad w gorszej sytuacji niż Włochy i UK. Najnowsze informacje nie są dobreCzytaj dalej

Poznań miasto doznań

Będąc w Poznaniu z pewnością pierwszym miejscem do którego się udamy będzie Stary Rynek. Warto dotrzeć tam jednak przed godziną 12, ponieważ wtedy na ratuszowej wieży zobaczymy dwa trykające się koziołki. Wiąże się to z legendą, według której zwierzęta uciekły kucharzowi, który chciał je upiec na ruszczie. Koziołki na oczach całego rynku wbiegły na zegar ratuszowej wieży i zaczęły się bodzić rogami.

Powstał tu również ostatni zamek cesarski w Europie dla niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II, który sam dokładnie ustalił plan swojej nowej rezydencji, ale ostatecznie nigdy do niej nie przybył. Obecnie w Centrum Kultury "Zamek" często organizowane są koncerty, wystawy oraz przedstawienia teatralne.

Znajduje się tutaj najstarsza polska katedra, położona w sercu miasta na Ostrowie Tumskim. W Bazylice pochowano pierwszych władców Polsk. Jest również jednym z prawdopodobnych miejsc chrztu księcia Mieszka I. Została odbudowana na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Na wyspę katedralną warto wejść od strony Bramy Poznania ICHOT, której zwiedzanie może stanowić wstęp do poznania historii tego miejsca.

Dzisiaj grzeje: 1. Nasz sąsiad w gorszej sytuacji niż Włochy i UK. Najnowsze informacje nie są dobre
2. Wybory pół korespondencyjne, a pół tradycyjne? Opozycja wyszła z nową propozycją

Palmiarnia Poznańska jest największym obiektem tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. W 12 tematycznych pawilonach możemy zobaczyć około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych.

poznań miasto doznań

Zamek Cesarski w Poznaniu, fot. Instagram/CKZamek

poznań miasto doznań

Ostrów Tumski, fot. instagram.com/miastopoznan_

poznań miasto doznań

Palmiarnia Poznańska fot. instagram.com/palmiarniapoznanska

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje uwielbiany aktor seriali z TVN i Polsatu. Tragiczną informację przekazał syn
  2. Chciał wykąpać gigantycznego psa. Reakcja czworonoga bawi do łez
  3. Polacy dostaną dodatkowy 1000 zł na wakacje. Wicepremier podaje szczegóły, ale jest warunek
  4. Ostrzeżenia dla milionów Polaków. Trzeba bardzo uważać, wprowadzono pierwszy stopień
  5. Niesamowity widok na południu Polski. Niewiarygodne zdjęcie obiega internet
  6. Polskie media nie mają wątpliwości. Rodzina Lewandowskich spodziewa się kolejnego dziecka

Następny artykuł