miastoFot. screen/www.youtube.pl/MegalithomaniaUK

Niesamowite odkrycie. Sekret tkwił tuż pod ich stopami przez tysiące lat, teraz prawda wyszła na jaw

Miasto powstałe w czasach starożytnych przetrwało w niemal niezmienionym stanie, dzięki nietypowemu położeniu. Ukryte ponad 100 metrów pod powierzchnią zostało zapomniane, a nad nim powstały już nowe osiedla.

Miasto zbudowane całkowicie pod ziemią było w stanie zapewnić mieszkańcom samowystarczalność przez długi czas. Podziemne korytarze zostały odkryte przypadkiem, w czasie gdy burzono ok. 1500 domów na powierzchni. Budowlańcy nawet nie wiedzieli, że pod ich stopami kryje się coś niesamowitego. Miejski projekt odbudowy na tym obszarze został odłożony na bok, a do pracy wkroczyli archeolodzy.

Nurek dokonał pod wodą niezwykłego odkrycia. Spojrzał przez okno i aż się zaczerwieniłNurek dokonał pod wodą niezwykłego odkrycia. Spojrzał przez okno i aż się zaczerwieniłCzytaj dalej

Starożytne zabudowania wydrążone w skale rozciągają się na 113 metrach głębokości, obejmując ok. 460 tysięcy metrów kwadratowych pomieszczeń i korytarzy. Ich wiek szacowany jest na 5 tysięcy lat, a budowa trwała na przełomie VIII i VII w. p.n.e. Prawdopodobnie pierwotna konstrukcja została rozbudowana w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego, by służyć jako schron. Kompleks położony jest w Kapadocji w pobliżu góry zwanej Fortecą Nevşehir i nie jest jedynym w tym obszarze.

Największe miasto na świecie

Naukowcy z Uniwersytetu Çanakkale Onsekiz Mart są zdania, że jest to największe, starożytne miasto położone pod powierzchnią ziemi, jakie znamy. Wewnątrz znajdują się szyby wentylacyjne i kanały wodne umożliwiające dostarczanie elementów niezbędnych do życia. Liczne klatki schodowe, kuchnie, stajnie, kaplice, a nawet winnica i prasa siemienia lnianego umożliwiały mieszkańcom normalne życie, zupełnie jak na powierzchni. W razie niebezpieczeństwa mieszkańcy miasta na górze mogli schronić się w bezpiecznym miejscu, do którego dostępu broniły ciężkie, kamienne wrota. Również na każdym piętrze znajdowały się trudne do staranowania drzwi.

Zadziwiający jest sposób, w jaki ludność zamieszkująca Kapadocję 5 tysięcy lat temu, poradziła sobie ze stworzeniem tak skomplikowanych konstrukcji. Komory wydrążone w skałach są świetnie zachowane, a w czasach, gdy były użytkowane, były w pełni funkcjonalne. Mieszkańcy bez problemu transportowali żywność i wodę, podejmowali się także produkcji oleju do lamp, by oświetlić całe podziemia.

Burmistrz miasta Nevşehir, Hasan Ünver ma już plan na zagospodarowanie nowoodkrytej atrakcji. Budowa parku zabytkowego, luksusowych hoteli i galerii sztuki przyciągnie turystów z całego świata, którzy będą mieli możliwość zejścia pod ziemię i podziwiania zebranych tam eksponatów.

- Planujemy nawet otwarcie podziemnych kościołów. Wszystko to jest niezwykle ekscytujące - wylicza Hasan Ünver.

miasto

miasto

Fot. screen/www.youtube.pl/MegalithomaniaUK

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mama włożyła najmłodsza córeczkę do piekarnika i włączyła go. Do sieci wyciekły zdjęcia
  2. Lekarze ostrzegają przed prawdziwą epidemią. Znamy jej przyczynę
  3. Na pokład Ryanaira wejdzie jeszcze więcej pasażerów. Będzie ciasno, turyści dostaną białej gorączki
  4. Serce pęka, straszne sceny na Bliskim Wschodzie. Rozwścieczony tłum nie miał litości dla bezbronnej kobiety
  5. 50 lat temu powstało miasto, w którym doszło do strasznej katastrofy. Dziś nadal wielu boi się tam jechać
  6. Minister zdrowia ujawnia kto w Polsce zachoruje na koronawirusa. Niepokojące słowa

Źródło: Doobre wiadomości

Następny artykuł