miasto niedaleko elektrowni jądrowej zostaje otwarteScreen/youtube/truly/zdjęcie poglądowe

Otwierają miasto zamknięte po tragicznej katastrofie jądrowej. Rzut kamieniem od elektrowni

Miasto leżące zaledwie kilka kilometrów od zniszczonej elektrowni jądrowej po latach zostanie otwarte. Wjazd na te tereny był zabroniony od kilku lat z powodu skażenia radioaktywnego.

Miasto Futaba zostało ewakuowane blisko dziewięć lat temu, gdy doszło tam do zniszczenia elektrowni jądrowej. Radioaktywne skażenie było tak silne, że zadecydowano wtedy o ewakuacji ogromnych terenów. Teraz władze podjęły decyzję o otworzeniu części miasta, a możliwe, że przebiegnie tamtędy nawet sztafeta z ogniem olimpijskim.

Wszystkie loty odwołane. Upada największa, regionalna linia lotnicza w EuropieWszystkie loty odwołane. Upada największa, regionalna linia lotnicza w EuropieCzytaj dalej

Miasto zostaje otwarte po blisko 9 latach

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Fukushimie w Japonii miała miejsce w marcu 2011 roku, gdy doszło tam najpierw do trzęsienia ziemi, a następnie wywołanego przez nie tsunami. Doszło do skażenia radioaktywnego, przez które zdecydowano się ewakuować 7 tysięcy osób. AFP podaje, że miasto Futaba było jedynym, którego cały obszar do tej pory był "strefą zakazaną". Teraz w końcu ma się to zmienić, a część obszaru zostanie otwarta.

- Przytłaczają mnie emocje. Wreszcie wracamy z częścią naszej działalności do naszego rodzinnego miasta. [...] Zniesienie zakazu wstępu nie jest naszym celem. Naszym celem jest powrót mieszkańców i życie tak, jak wcześniej - cytuje burmistrza, Shiro Izawa, Gazeta.pl.

Dzisiaj grzeje: 1. Wojciech Cejrowski wywołał ogromną burzę w sieci. Zaczął mówić o straconych pieniądzach
2. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko

Miasto leżące 4 km od elektrowni ma zostać otwarte od północnej strony. Zadecydowano o zniesieniu zakazu na razie dla 2,4 km kwadratowych, a okoliczna stacja kolejowa ma zostać uruchomiona jeszcze w marcu. Jak podaje Gazeta.pl, zakaz dla całego miasta ma zostać zniesiony za około 2 lata.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal po pogrzebie Królikowskiego. Gigantyczna burza w sieci
  2. Chleb smażony w jajku warto jeść z ważnych powodów. Poznasz je i od razu wyjmiesz patelnię
  3. Wykolejenie superszybkiego pociągu. 21 osób rannych, akcja helikoptera, porażające wiadomości z Europy
  4. Jechał Pendolino i nagle zobaczył znaną twarz. Nie mógł uwierzyć, byli w jednym przedziale
  5. Jezioro Szkieletów skrywa wielką tajemnicę. Gdy woda opada, ujawnia się smutna prawda
  6. Wielka tragedia odebrała głos kibicom. Ośmiu piłkarzy zginęło w trakcie drogi na mecz

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł