Meduzy na Pomorzu Zachodnim.Fot. Pixabay.com/madziawalczyszyn (zdjęcie ilustracyjne)

Prawdziwa inwazja nad polskim morzem. Są ich setki. Turyści powinni uważać

Meduzy coraz chętniej “wypełzają” na piaski pomorskich plaż. Ostatnie doniesienia mediów lokalnych mówią o najchętniej “przejmowanych” przez żyjątka kurortach, jednak bardziej niż preferencje bezkręgowców, przyjezdnych interesują potencjalne konsekwencje spotkania lokatorów Bałtyku.

Meduzy nad Bałtykiem rozgaszczają się coraz chętniej i z sezonu na sezon - nawet śmielej. Jak podaje lokalny portal dziwnow.net, szczególnie Pomorze Zachodnie notuje wyjątkowe zainteresowanie bezkręgowców miejscowymi plażami. Na taki stan rzeczy wpływają dwa podstawowe czynniki.

Żywioł uderzył w Międzyzdroje. Nie miał litości, służby w akcjiŻywioł uderzył w Międzyzdroje. Nie miał litości, służby w akcjiCzytaj dalej

Meduzy lokatorami zachodniopomorskiego

Według ustaleń portalu dziwnow.net, meduzy najchętniej odwiedzają kurorty w województwie zachodniopomorskim. Dziennikarze ustalili, że stereotypowo “parzące” żyjątka wyjątkowo często pojawiają się w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Ponadto, turyści widują je również na plażach w Dziwnowie Międzywodziu, Dziwnówku i Łukęcinie. Skąd taki “wysyp” niepopularnych bezkręgowców?

Jeszcze w lipcu Wirtualna Polska podawała, że naukowcy z Danii i Norwegii wśród czynników sprzyjających rozwojowi populacji wymieniają m.in. łagodną zimę. Meduzy chętnie wchodzą ze sobą w bliższe zażyłości w temperaturach wysokich, a te wskazują na regularne ogrzewanie się Bałtyku.

Meduzy “kontratakują”?

Jeszcze innym czynnikiem wpływającym na meduzy w obrębie Bałtyku jest stopień zasolenia wód. Do morza spływają masy z cieśnin duńskich, które zwyczajowo zachęcają żyjątka do “powiększania rodzin”. Czy jest to zagrożenie dla polskich plażowiczów? Najprawdopodobniej nie.

Dzisiaj grzeje: 1. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
2. Niewyobrażalny dramat w Grecji. Niestety, chodzi o Polaka
3. ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpnia

Bałtyckie meduzy nie powinny być zmartwieniem tegorocznych urlopów, ponieważ faktycznie “parzą” wyłącznie przedstawiciele gatunku bełtwy festonowej, a te zamieszkują Morze Północne i Atlantyk. Jednakże wzrost populacji przekłada się na spadek natlenienia wód, co odbije się na bardziej wymagających gatunkach. Co więcej, meduzy żywią się zooplanktonem, który jest głównym składnikiem również “diety” polskich ryb.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalnie. FC Barcelona ma nowego trenera. Znamy nazwisko nowego szkoleniowca klubu, pilny komunikat
  2. Poważne problemy "Pytanie na śniadanie" w TVP. Dziennikarka miała otrzymać specjalne zadanie
  3. Fatalne doniesienia z Hiszpanii dla wszystkich turystów. Sytuacja jest dramatyczna
  4. Polsat właśnie przekazał smutną wiadomość. Jedna z największych katastrof, straty są przytłaczające
  5. Niewyobrażalnie tragiczny finał wycieczki. Niestety, są ofiary
  6. Przyłapała pracownika w salonie dla psów. Myślał, że nikt go nie widzi, robił niespotykaną rzecz

Źródło: dziwnow.net

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł