Mazury z dramatem sprzed lat.Fot. YouTube.com/TVP/ reMBa

Zginęło 12 osób. Ratował się, kto mógł. Mija kolejna rocznica dramatu na Mazurach

Mazury dokładnie 13 lat temu usłyszały o zdarzeniu, które już na stałe wpisało się w kanon historii o Krainie Tysiąca Jezior. Dramat rozgrywający się na większości zbiorników regionu pokonał kilkudziesięciu żeglarzy. Co ciekawe jednak, samo określenie zjawiska jest w dużym stopniu niewłaściwe.

Mazury - to tutaj 21 sierpnia 2007 roku żeglarze musieli się zmierzyć z tzw. białym szkwałem. Faktem jest, że turyści nie mieli do czynienia stricte z podręcznikowym załamaniem pogody, a dalekoidącą zmianą frontu. Czy zawinił błąd samych urlopowiczów? Niekoniecznie.

Akcja poszukiwawcza w Sopocie. Zmobilizowano wszystkie siłyAkcja poszukiwawcza w Sopocie. Zmobilizowano wszystkie siłyCzytaj dalej

Mazury: 13. rocznica “białego szkwału”

Jak informują dziennikarze Polskiego Radia, medialnie wypromowana nazwa “biały szkwał” jest o tyle myląca, że 21 sierpnia 2007 żeglarze mierzyli się z wyjątkowo gwałtowną burzą. Szkwał ma miejsce, gdy w warunkach w żadnym stopniu nie sugerujących, że dojdzie do niebezpieczeństwa, nagle pogoda zmienia front o 180 stopni. 13 lat temu z kolei Mazury były świadkiem ostrej burzy.

O braku ostrzeżenia mógł zawinić słabo rozwinięty system alertowy. Jak ustalili dziennikarze Rzeczpospolitej, 21 sierpnia Mazury nie miały kontaktu ze stacją meteorologiczną w podwarszawskim Legionowie. Wtedy też niczego nieświadomi żeglarze byli narażeni na ogromne niebezpieczeństwo, w wyniku którego życie straciło 12 urlopowiczów.

Mazury szacują straty po 21 sierpnia

W dniu tzw. białego szkwału (który szkwałem sensu stricto nie był), Mazury odnotowały aż 80 topielców, 40 wywróconych jednostek, a licząc łodzie bez zgłoszenia - nawet 60. Co ważne, po godzinie 14:30, gdy rozpętało się żeglarskie piekło, życie straciło 12 osób. Jeszcze w okolicach godziny 13:00, kiedy na niebie pojawiły się burzowe chmury, 13 łodzi WOPR-u wypłynęło, aby ostrzec turystów - niestety, ratownicy nie byli w stanie dotrzeć do każdego jachtu.

Dzisiaj grzeje: 1. Niepokojące odkrycie naukowców. Codziennie miliony Polaków nieświadomie się trują
2. Niewyobrażalna tragedia na polskiej plaży. Niestety, nic nie dało się zrobić
3. Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Po trzynastu latach od zdarzenia Mazury wdrożyły specjalny system ostrzegania przed potencjalnym niebezpieczeństwem na wodzie. Na terenie Krainy Wielkich Jezior pojawiło się kilkanaście masztów ostrzegawczych (alerty świetlne), a w Mikołajkach rokrocznie turyści szkoleni są z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w drużynie reprezentantów Polski. Mamy pilne informacje z Włoch, złe wiadomości
  2. Ważne informacje tuż przed weekendem. Klienci PKO BP powinni się przygotować
  3. Pilny apel do wszystkich turystów z Polski. Dla własnego dobra lepiej wiedzieć, nie jest dobrze
  4. Prześwietlili 1000-letni posąg. Zobaczyli, co jest w środku i zamarli
  5. Kasia Cichopek wolałaby, żeby nikt nie wiedział. Za późno, zdjęcie z hotelu wylądowało w sieci
  6. Dlaczego psy liżą ludzi? Nie każdy zna prawdziwe powody

Źródło: Polskie Radio

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł