Mazury z rekordową liczbą wykroczeń.Fot. Pixabay.com/bogo8060 (zdjęcie ilustracyjne)

W głowie się nie mieści. Ujawnili, co robili turyści na Mazurach, wstyd

Mazury w tym sezonie były rekordy popularności, jednak wyjątkowo duża liczba turystów to także niemały cios dla ekosystemu regionu. Służby mówią wprost - skala zjawiska jest bezprecedensowa.

Mazury w dobie covidu były dla wielu turystów alternatywą wobec wyjazdów za granicę. Niestety, duża liczba przyjezdnych to także duża liczba wykroczeń - głównie za sprawą przypadków w lasach Pojezierza.

Dym widać z wielu kilometrów, ewakuowali tysiące osób. Dramatyczne doniesienia zza granicy, zniszczenia są gigantyczneDym widać z wielu kilometrów, ewakuowali tysiące osób. Dramatyczne doniesienia zza granicy, zniszczenia są gigantyczneCzytaj dalej

Mazury ze śmieciami w tle

Jak podaje redakcja TVP Olsztyn, Mazury w sezonie letnim odnotowały o 70 proc. więcej przypadków wykroczeń wśród przyjezdnych, niż rok wcześniej. Do głównych zarzutów wobec turystów należą bezprawne wjazdy do lasu oraz parkowanie, zaśmiecanie, a także zanieczyszczanie terenów leśnych. Co więcej, urlopowicze często niezgodnie z przepisami biwakowali w miejscach do tego niedostosowanych oraz łamali przepisy przeciwpożarowe.

Łącznie w sezonie wakacyjnym Mazury stały się miejscem 470 wykroczeń, z czego 125 interwencji zakończyło się mandatami. Pracownicy Straży Leśnej są zgodni - im więcej turystów, tym więcej przypadków łamania przepisów, o czym przekonały się już Mikołajki oraz Giżycko.

Straż Leśna o wakacjach. Mazury “kontrolowane”

Według ustaleń TVP Olsztyn, Mazury były kontrolowane przez służby głównie w kontekście działalności ośrodków wypoczynkowych oraz miejscowych atrakcji. Miejscowe służby sprawdziły m.in. 92 obiekty turystyczne, 38 parkingów i 204 miejsca postoju, 117 tras i ścieżek edukacyjnych, a także 159 miejsc tzw. masowego przebywania ludzi na terenach leśnych oraz 107 miejsc wyłączonych z ruchu turystycznego.

Dzisiaj grzeje: 1. Kobieta jechała autostradą, nagle inne auta zaczęły ją osaczać. Natychmiast chwyciła telefon, teraz ostrzega innych
2. Nawet 6240 zł do twojej emerytury. Mało kto o tym wie, ale możesz liczyć na dodatkowe pieniądze

- Wiadomo, że w związku z pandemią koronawirusa większość obywateli zrezygnowała z wakacji za granicą i szukała miejsc do wypoczynku w kraju. Zwiększenie się liczby turystów i wczasowiczów spowodowało nasiloną penetrację lasów, które zajmują jedną trzecią powierzchni naszego regionu - mówił cytowany przez TVP Olsztyn rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwa jamniki weszły na wybieg ogromnego lwa. Finał sprawia, że opada szczęka
  2. Tak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznie
  3. Natychmiast wzywali pomoc, widok wyciskał łzy. Straszna scena na polskiej plaży
  4. Chcą zmienić zasady zakazu. Będzie jeszcze trudniej, znamy szczegóły
  5. Anna Lewandowska musi prosić o pomoc. Sytuacja jest dramatyczna
  6. Kobieta poprosiła o najbrzydszego i najstarszego psa w schronisku. Powód sprawia, że łzy napływają do oczu

Źródło: TVP Olsztyn

Następny artykuł