Mateusz Morawiecki o epidemii w PolsceFot. Unsplash.com/Mika Baumeister

Nagłe słowa premiera Morawieckiego. Cała Polska w strefie czerwonej? Dotknie wszystkich Polaków, również turystów

Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie pandemii koronawirusa. Jakiś czas temu wprowadzono żółtą strefę na terenie całego kraju. Później restrykcje były zaostrzane. Teraz pojawiły się nowe informacje. Czy w całej Polsce będzie czerwona strefa?

Mateusz Morawiecki powiedział coś, co może nie spodobać się wielu Polakom. Chodzi o epidemię koronawirusa. Dzisiaj padł nowy rekord. W ciągu doby było ponad 10 tysięcy nowych zachorowań. Będzie to miało swoje konsekwencje pojawią się nowe restrykcje. Będzie większy rygor.

Alarm na polskim lotnisku. Co się dzieje?Alarm na polskim lotnisku. Co się dzieje?Czytaj dalej

Mateusz Morawiecki o nowych restrykcjach

Wielu Polaków zaczęło spekulacje na temat nowych zmian w kraju. 10 tysięcy nowych zachorowań to przerażająca liczba i większość zaczęła podejrzewać, że oznacza to wprowadzenie czerwonej strefy na terenie całej Polski. Sprawę skomentował premier. Okazuje się, że osoby, które tak uważają, mogą mieć rację.

- Mamy też taką liczbę powiatów czerwonych, około 317, która oznacza, iż 88 proc. populacji mieszka w strefie czerwonej, że również będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby cała Polska od soboty była strefą czerwoną - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie na antenie stacji Polsat News.

Budują Budują "covidowe osiedle" w Polsce. Nie zgadniecie gdzie, w sezonie miejsce uwielbiane przez turystówCzytaj dalej

Przypominamy, że 2 tygodnie temu cały kraj został objęty strefą żółtą. Teraz zostanie to zmienione. Aktualnie czerwona strefa obowiązuje obecnie na terenie 152 powiatów i 11 miast wojewódzkich. Co dla Polaków będzie oznaczać czerwona strefa?

Jej mieszkańcy stref czerwonych nie będą mogli organizować targów, wystaw, kongresów, czy konferencji. Również wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. W restauracjach będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust oraz przyjmowanie jednej osoby na 4 metry kwadratowe.

Co więcej, ludzie nie skorzystają z kina, siłowni, klubów fitness, uzdrowisk oraz ośrodków rehabilitacyjnych, które nie będą miały w ofercie rehabilitacji w sposób stacjonarny. Na imprezach rodzinnych wróci zasada maksymalnie 50 gości.

Zmiany w systemie edukacji

W rozmowie z Polsat News premier Polski wypowiedział się także na temat uczęszczania do szkół. Zapowiedział, że będzie rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie albo w sposób hybrydowy. Decyzja w tej sprawie ma być ogłoszona w czwartek.

- A to dlatego, że zdaniem ekspertów i epidemiologów chociażby, proszę posłuchać tego co mówi prof. Włodziemierz Gut, dla osób do 9. roku życia zakażenie raczej bardzo rzadko skutkować może poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Natomiast już u nastolatków to rośnie. Aczkolwiek też na szczęście dla nastolatków te powikłania są bardzo rzadkie - argumentował Morawiecki.

Ustawa "o medykach". Co mówi premier?

Mateusz Morawiecki został zapytany, czy nie jest za późno na przyjmowanie ustawy "o medykach". Pozwalałaby między innymi na umożliwienia nakładania kar za niestosowanie się do zarządzonych w rozporządzeniu obostrzeń. W aktualnej sytuacji chodziłoby choćby o zakrywanie ust i nosa. Projektem ustawy zajmuje się Sejm.

Dzisiaj grzeje: 1. Śnieg i mróz uderzą w Polskę. Wiemy kiedy, zostało bardzo mało czasu
2. Rząd planuje znowu podwyższyć akcyzę na wybrane produkty. Eksperci wieszczą katastrofę
3. Tata zrobił córeczce zdjęcie na łódce. Później zobaczył piorunujący szczegół, włosy stają dęba, wcześniej nic nie widział

- Prawnicy, z którymi uzgadnialiśmy rozporządzenie, za każdym razem podkreślali, że rozporządzenie jest wystarczające. Ale ponieważ pojawiły się takie głosy i zaczęły pojawiać się ponownie, to w uzgodnieniu z opozycją, bo takie głosy były też ze strony opozycji, my wpisaliśmy to do ustawy. To nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe - powiedział premier Polski.

RMF: będą nowe restrykcje w Polsce. Wyjawili szczegóły, tysiące Polaków będzie wściekłych, uderzy też w turystówRMF: będą nowe restrykcje w Polsce. Wyjawili szczegóły, tysiące Polaków będzie wściekłych, uderzy też w turystówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Internetowi giganci w dobie pandemii. YouTube banuje, Google informuje
  2. “W mordę jeża!” - powiedziałby serialowy Boczek. Wspominając Dariusza Gnatowskiego, trudno zapomnieć o jego kultowych tekstach
  3. Zakaz wychodzenia z domu, zamykają sklepy, zaczyna się mały lockdown. U naszych sąsiadów radykalne zmiany
  4. Relacja Tomasza z Chin wszystko ujawnia. Mało kto wie, jak jest naprawdę, przecieramy oczy ze zdumienia
  5. Stało się, rząd podjął ostateczną decyzję ws. wyjazdów 1 listopada. Nie wszystkim się spodoba
  6. Przechwycono tysiące niedostarczonych paczek z Chin. Gdy celnicy zajrzeli do środka, ugięły się pod nimi kolana, nikt nie przewidział tragedii
  7. Hitowy przepis na sałatkę z ogórka znacznie lepszą niż mizeria. Zawsze wychodzi wspaniała

Źródło: Onet, Polsat News, radio.lublin.pl

Następny artykuł