maseczka jest obowiązkowaFot. pixnio.com/ CC0

Europa mówi dość. Przestali się patyczkować. Za nieprzestrzeganie nakazu olbrzymie kary dla mieszkańców Starego Kontynentu

Maseczka ochronna to chyba najbardziej znienawidzony element garderoby, jaki przyszło nam nosić. Władze państw mają już dość wymówek i przygotowują coraz surowsze kary za nienoszenie jej.

Maseczka stała się obowiązkowym elementem, bez którego nie możemy wychodzić z domu. Chociaż wielu osobom się to nie podoba, musimy je nosić, by ograniczyć zarażanie się między sobą. W naszym kraju można dostać mandat za brak zasłony na usta i nos, jednak niektórzy odmawiają jego przyjęcia, a sąd umarza sprawę, ze względu na słabą moc rozporządzenia w tej sprawie. Za granicą sytuacja wygląda różnie, w niektórych miejscach kary są bardzo dotkliwe.

Jak długo będzie trwała pandemia koronawirusa? Ekspert zdradził szczegóły. Mieszkańcy i turyści z całego świata czekająJak długo będzie trwała pandemia koronawirusa? Ekspert zdradził szczegóły. Mieszkańcy i turyści z całego świata czekająCzytaj dalej

Maseczka jest obowiązkowa niemal we wszystkich krajach

W Hiszpanii, która została ciężko doświadczona już w pierwszej fali epidemii, wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa nie tylko w sklepach czy lokalach gastronomicznych, ale też na ulicach. Osoby, które nie zastosują się do przepisów, grozi mandat w wysokości do 100 euro.

We Francji panują podobne zasady, jednak na ulicach obowiązek noszenia maseczki został wprowadzony tylko w wybranych miastach. Mandat wynosi 135 euro, jednak nie jest jedyna konsekwencją sprzeciwiania się. Osoby, które notorycznie łamią nakaz, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości nawet 3750 euro i na sześć miesięcy trafić do więzienia.

W Wielkiej Brytanii wysokość mandatu za brak maseczki w transporcie publicznym czy zamkniętej przestrzeni publicznej jest zależny od regionu. W Anglii trzeba zapłacić 200 funtów, a w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej 60 funtów. Dodatkowo wprowadzono zasadę, że osoba, która po raz kolejny zostanie przyłapana na łamaniu nakazu, musi zapłacić dwukrotność poprzedniego mandatu. Będzie to naliczane aż do osiągnięcia kwoty 6400 funtów - wyższych mandatów nie przewidziano.

Rząd pracuje nad nowymi restrykcjami. Chcą wprowadzić je na święta. Za polską granicą trwają rozmowyRząd pracuje nad nowymi restrykcjami. Chcą wprowadzić je na święta. Za polską granicą trwają rozmowyCzytaj dalej

Wybierając się do Włoch trzeba pamiętać, że maseczka jest obowiązkowa niemal wszędzie. Wyjątek może stanowić sytuacja, kiedy jesteśmy pewni, że jesteśmy całkowicie odizolowani od innych ludzi, np. w lesie czy na pustej plaży. Policja pilnuje przestrzegania zasad i każdego dnia wystawia setki mandatów w wysokości od 400 do 1000 euro.

Wysokość kary zależy od władz państwa i regionu

Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek w Portugalii grozi od 120 do 350 euro kary. Usta i nos trzeba tam zakrywać w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz na otwartej przestrzeni, jeśli nie można zachować półtorametrowej odległości od innych osób.

Nasi zachodni sąsiedzi wprowadzili nakaz zasłaniania nosa i ust w sklepach oraz komunikacji publicznej. Władze państwa zarządziły, ze mandat będzie wynosił 50 euro, lecz każdy kraj związkowy może dowolnie zaostrzać rygor. W Bawarii można zapłacić nawet 250 euro za brak maseczki w komunikacji zbiorowej.

Czesi zdecydowali się na wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz na ulicach, jeżeli nie można zachować odpowiedniego dystansu. Do niezastosowania się zniechęcają mandaty w wysokości nawet do 10 tys. koron czeskich, czyli ponad 1,6 tys. zł. Podobne zasady obowiązują na Słowacji, jednak mandat może być znacznie wyższy - nawet 1000 euro.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?
2. Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu
3. A jednak, Cmentarze 1 listopada zamknięte? Jest stanowisko władz. Duże utrudnienia w planowaniu podróży na Wszystkich Świętych

W Rosji oprócz maseczki, trzeba nosić także rękawiczki, jeśli przebywa się w komunikacji miejskiej czy sklepie. Mandaty w Moskwie są wystawiane w wysokości od 4 do 5 tys. rubli, czyli ok. 200-250 zł. Każdy region może samodzielnie decydować o wysokości kary, dlatego w wielu miejscach kwoty są niższe.

Szwecja od początku epidemii przyjmuje inna strategię, niż pozostałe państwa w Europie. Nie wprowadzono tam obowiązku noszenia maseczek, ponieważ główny epidemiolog kraju Anders Tegnell jest zdania, że dają one złudne poczucie bezpieczeństwa. Zaleca się przede wszystkim zachowywanie odpowiedniego dystansu i unikanie tłumów.

Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Skarbowy wprowadza kontrowersyjne zmiany. Czekają nas wszystkich, Polacy nie mogą uwierzyć
  2. Miliony Polaków odetchną z ulgą. Jest informacja na temat kolejnych obostrzeń
  3. W "Milionerach" padło pytanie za milion złotych. Dziecinnie proste dla wszystkich, którzy spędzali wakacje na wsi
  4. Syn Martyniuka nie ma litości dla żony. Nie mieści się w głowie, do czego się posunął. Jednak nie wyjdzie z kraju?
  5. Astronomiczne kary za brak maseczki. Lepiej o niej pamiętać, kwoty mandtów ścianają z nóg w całej Europie
  6. Pitbull spędził 6 lat w schronisku. Pewnego dnia jego życie zmieniło się o 180 stopni
  7. Hit każdej kuchni. Aromatyczna domowa przyprawa na bazie liści laurowych do zup, sosów i marynat

Źródło: Tanie loty

Następny artykuł