Malbork zachwyca zamkiemFot. Pixabay.com/Spacermistrz

Widzieliście zamek w Malborku? Ma ponad 700 lat

Malbork jest znany ze średniowiecznego zamku krzyżackiego, który wznosi się nad brzegiem Nogatu. Turyści go uwielbiają. Ciemne korytarze i zakamarki pełne są historii, które wpłynęły na losy naszego państwa.

Malbork może się pochwalić pięknym XIII-wiecznym zamkiem krzyżackim, który był trudną do zdobycia twierdzą w pobliżu miasta. Jest to największy tak dobrze zachowany zamek na świecie pod względem powierzchni. W 1994 r. został uznany za pomnik historii, a w 1997 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W W "Milionerach" padło pytanie o zydwestkę za 75 tys. zł. Każdy fan odpoczynku nad wodą doskonale wie, o co chodziCzytaj dalej

Malbork rozkwitał dzięki twierdzy Krzyżaków

Zamek jest klasycznym przykładem średniowiecznej twierdzy, a po jego ukończeniu w 1406 roku był największym ceglanym zamkiem świata. Jego głównym celem było wzmocnienie kontroli nad obszarem zdobytym w najazdach na Prusy. Członkowie Zakonu Krzyżackiego nazywali go Marienburgiem, od imienia Marii, matki Jezusa.

Malbork stał się siedzibą zakonu w 1308 r., po podboju Pomorza i Gdańska. Wielki mistrz krzyżacki Siegfried von Feuchtwangen kontynuował rozbudowę twierdzy, która miała dogodne położenie nad rzeką. Dostęp do dużego cieku wodnego pozwalał na rozwój miasta, ponieważ łodzie były najpopularniejszym środkiem transportu. Wcześniej centrum dowodzenia państwa zakonnego znajdowało się w Elblągu.

Dzisiaj grzeje: 1. Dantejskie sceny w Krakowie. Mieszkańcy są przerażeni
2. Słowa Katarzyny Cichopek w "Pytanie na śniadanie" oburzyły wielu widzów. Wreszcie przerwała milczenie
3. Wszystko potwierdzone, Andrzej Duda opuszcza Polskę. Wiemy, czym się zajmie i gdzie będzie

Zamek był kilkukrotnie rozbudowywany, aby pomieścić rosnącą liczbę rycerzy. Wkrótce stał się największym ufortyfikowanym budynkiem gotyckim w Europie - zajmował prawie 21 hektarów. W czasach świetności mogło w nim mieszkać nawet 3 tys. rycerzy. Trzy części zamku były dobrze chronione przez mury obronne i suche fosy, a wieże pozwalały na obserwację rozległych terenów. Dziś turyści mogą zobaczyć rekonstrukcję zabudowań, które zostały częściowo zniszczone. Widzieliście ten zamek? Zachwyca w każdym aspekcie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wnuczek oniemiał, gdy poznał pupila babci. Miesiącami myślała, że zajmuje się kotkiem, była w ogromnym błędzie
  2. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota
  3. Horror na pokładzie samolotu Ryanair. Jest ofiara, pasażerowie zapamiętają do końca życia
  4. Niedawno byli w Indiach, teraz zatrudnią Tomasza Komendę. Wiadomo, co będzie robił
  5. Klamka zapadła. Na granicy z Polską postawią mur, powód nie wszystkim się spodoba
  6. Kotek za nic nie chce oddać swojego smoczka. Można się popłakać ze śmiechu

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł