Łukasz Szumowski padł terminFlickr Kancelaria Premiera

Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię

Łukasz Szumowski ponownie wypowiedział się na temat koronawirsua. Tym razem minister zdrowia został zapytany między innymi o to, kiedy będzie można znieść stan epidemii. Szumowski podał możliwy termin i wyjaśnił swoją decyzję. Minister podkreślił też, jakie warunki powinny zostać wcześniej spełnione.

Łukasz Szumowski regularnie wypowiada się podczas konferencji prasowych na temat sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Chociaz rząd zniósł już wiele uciążliwych zakazów związanych z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa, wciąż panuje stan epidemii. Minister zdrowia został niedawno zapytany, kiedy będzie mógł zostać zniesiony i jakie warunki będą musiały być wcześniej spełnione.

Dramat na polskim lotnisku. 2 osoby nie żyją, maszyna runęłaDramat na polskim lotnisku. 2 osoby nie żyją, maszyna runęłaCzytaj dalej

Wielu Polaków coraz częściej zastanawia się, kiedy Łukasz Szumowski przekażę informację o zniesieniu stanu epidemii. Chociaż nie musimy już zakrywać nosa i ust, wychodząc z domu - wyjątkami są sklepy, komunikacja miejska oraz placówki medyczne - to obywatele nadal odczuwają uciążliwe restrykcje związane z zachowaniem bezpieczeństwa. Szczególnie dają się we znaki podróżnym, którzy muszą stosować się do nakazów, korzystając choćby z linii lotniczych. Przemieszczanie utrudniają również procedury związane z przekraczaniem granic krajów, niektóre z nich wciąż pozostają zamknięte.

Łukasz Szumowski przedstawił warunki

Łukasz Szumowski przyznał, że stan epidemii zostanie zniesiony, jeśli zostaną wcześniej spełnione odpowiednie warunki. Minister zdrowia podkreślił, że duże znaczenie ma raport dotyczący osób zarażonych. Żeby znieść stan epidemii, przez kolejne tygodnie musiałoby nie dochodzić do kolejnych, nowych zachorowań. Szumowski w rozmowie z mediami zwrócił uwagę także na to, że stan ten daje większą możliwośc do natychmiastowego działania służb w reakcji na szybkie rozprzestrzenianie się wirusa.

- Stan epidemii daje możliwość szybkiej reakcji na sytuację epidemiologiczną. To jest nadal potrzebne. Jak nie będziemy mieć zachorowań w pewnych województwach lub w całym kraju przez kolejne dni, być może tygodnie, wtedy będzie można zdjąć stan epidemii. Taka decyzja jednak musi być poprzedzona wnikliwą analizą. Należy pamiętać, że noszenie maseczek, zachowywanie dystansu społecznego opiera się właśnie na rozporządzeniu - słowa Łukasza Szumowskiego cytuje Polskie Radio.

Łukasz Szumowski o znaczeniu restrykcji

Łukasz Szumowski chciał zwrócić uwagę na to, jak ważne jest stosowanie się do zaleceń. Minister zdrowia zasugerował, że ma to duże znaczenie w związku z bezpieczeństwem i zdrowiem ludzi, nawet jeśli społeczeństwo może już być zmęczone poddawaniu się jakimkolwiek restrykcjom sanitarnym.

- Oczywiście ustawa epidemiczna mówi o sposobie przemieszczania się, a nie o samym fakcie posiadania maseczki, ale to są zalecenia, które mają służyć ochronie ludzi. W związku z tym, niezależnie od tego, jaką mają one siłę, umocowanie w systemie prawnym, uważam, że każdy rozsądny człowiek powinien się do nich zastosować - dodaje minister zdrowia.

Dzisiaj grzeje: 1. Ujawnili wyniki z Rewala. Różnica jest kolosalna, jeden kandydat zdeklasowany
2. Mięso kupujesz na wagę? Już niedługo możesz się nieźle zdziwić

Z wypowiedzi, jakiej udzielił Łukasz Szumowski wynika, że stan epidemii zostanie zniesiony, gdy zostaną spełnione wspomniane warunki. Może to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Minister zdrowia skomentował także pojawiające się w mediach informacje, które podważają legalność nakazów wprowadzanych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Minister podkreślił, że wprowadzono je w celu chronienia ludzi. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o bezpieczeństwie turystów wypoczywających w Mielnie.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Światowe media podają tragiczne wiadomości. Zmarł wybitny człowiek, przez lata pomagał Polakom
  2. "Nie mam złudzeń". Kinga Duda szczerze oceniona przez osobę, która dobrze ją poznała
  3. Poszli do lasu pobiegać. Nie wierzyli własnym oczom, co zobaczyli. Rozpoczęły się poszukiwania
  4. Turyści wyszli na plażę w Kołobrzegu i oniemieli. Trudno było im uwierzyć, co zobaczyli
  5. Piotr Gąsowski zaskoczył wszystkich. Spakował walizkę i wyjechał z Polski. Fani przecierają oczy ze zdumienia
  6. "Jest smutna, siedzi w jednym miejscu, tęskni." Zdjęcia pumy Nubii z zoo trafiły do sieci

Źródło: Polskie Radio

Następny artykuł