loty zmiana decyzji rząduflickr.com Kancelaria Premiera

Rząd zmienił zdanie. Od dziś obowiązują nowe przepisy. Polacy mogą nie być zadowoleni

Loty międzynarodowe w dobie pandemii to prawdziwe wyzwanie. Obowiązujące przepisy oraz obostrzenia dynamicznie się zmieniają, przez co podróżni stają przed prawdziwym wyzwaniem, planując wakacje. Okazuje się, że polski rząd postanowił w ostatniej chwili zmienić zdanie, a od środy 26 sierpnia obowiązują nowe przepisy.

Loty międzynarodowe zwykle cieszą się ogromną popularnością w czasie letnich wakacji. To szybki i przyjemny sposób na podróżowanie po świecie, wszystko jednak w czasie pandemii przeszło ogromną metamorfozę. Wiele krajów wprowadza swoje zasady i obostrzenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Podobnie działą również Polska, wprowadzając kolejne zakazy w ruchu lotniczym. O północy w życie weszło nowe rozporządzenie w tej sprawie, które okazało się ogromnym zaskoczeniem - wcześniejszy projekt zakładał objęcie zakazem loty do 63 krajów, a obowiązywać miał do 8 września.

Zostały 4 dni, Zakopane podjęło decyzję. Wprowadzają zakaz, inaczej się nie dałoZostały 4 dni, Zakopane podjęło decyzję. Wprowadzają zakaz, inaczej się nie dałoCzytaj dalej

Loty z Polski: rząd wprowadza kolejne zmiany

Jak pisze Business Insider, rząd miał przyjąć nowy projekt tuż przed "deadline'em". Zgodnie z przekazywanymi wiadomościami, ma to być projekt "protezowy", który obowiązywał będzie jedynie do 1 września. W praktyce ma on być de facto przedłużeniem przepisów, które już obowiązują. Wielu turystów oraz ekspertów może jednak nie być zadowolonych takim rozwiązaniem, padają bowiem mocne słowa o "chaosie" oraz "grze w ruletkę".

W obecnej wersji zakaz w ruchu lotniczym obejmuje 43 państwa - nie będą tam organizowane żadne bezpośrednie, rozkładowe loty pasażerskie, a pełną listę znaleźć można w zapisie rozporządzenia. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Business Insider, za kilka dni rzekomo rząd ma jeszcze rozszerzyć tę listę - ma się na niej pojawić podobno Albania, Malta oraz Hiszpania. Zdaniem ekspertów, na których powołuje się portal, tak częste zmiany w kwestii lotów "są chaotyczne", a co więcej, ocenione zostały przez BI jako stawiające ludzi i przewoźników w sytuacji generującej wiele niepewności.

Największą różnicą między wcześniejszym przepisem, a nowym projektem, jest usunięcie z listy krajów objętych zakazem, Księstwa Andory. Jest to o tyle ciekawy zabieg, że kraj ten w ogóle nie ma lotniska międzynarodowego, a turyści obsługiwani są przez port znajdujący się poza granicami państwa - w Hiszpanii.

Dzisiaj grzeje: 1. Dlaczego młodzi umierają przez koronawirusa? Przedstawiono teorie
2. IMGW bije na alarm, bezlitosne żywioły uderzą w Polskę. Trąby powietrzne są tylko częścią
3. Opodatkują wszystko, co się da. Właśnie wprowadzają opłatę od betonu

- Dzisiaj latanie, które powinno jak najszybciej wkraczać w proces systematycznej odbudowy, staje się dla pasażerów coraz bardziej irytującą i niechcianą grą w ruletkę - ocenił działania polskiego rządu wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, Adrian Furgalski, cytowany przez Busines Insider.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazdor reprezentacji Holandii padł nieprzytomny na boisko. Pilnie przewieziono go do szpitala
  2. Pojawiło się pilne ostrzeżenie, życie straciło już 11 osób. "Obecnie nie ma swoistego antidotum"
  3. Turystka myślała, że robi zwykłe selfie. Kiedy zobaczyła, co uchwyciła, natychmiast poszła na policję
  4. Tragiczne wiadomości zza granicy. Zginęło co najmniej 90 osób, 1000 domów zniszczonych
  5. Pilne ostrzeżenie GIS dla wszystkich Polaków, nie żyje już 11 osób. Nie chodzi o koronawirusa
  6. Na oddział w szpitalu wdarła się chmara nietoperzy. Przerażeni pacjenci uciekali w popłochu, potrzebna była pomoc

Następny artykuł