Lotnisko w Poznaniu niewypłacalne?Fot. Wikipedia.org/Junx/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Polskie lotnisko na skraju bankructwa. Korzystało z niego miliony pasażerów. "Sytuacja jest dramatyczna"

Lotnisko w zachodniej części kraju stanęło pod dużym znakiem zapytania. Płynność finansowa portu stała się przedmiotem rozmów samorządu, który zarządza kompleksem. Lokalni politycy nie wykluczają cyklicznych zwolnień personelu.

Lotnisko Poznań-Ławica może mieć poważne problemy z utrzymaniem się na rynku. Ze względu na powszechne zawieszenie ruchu międzynarodowego w początkowych etapach pandemii, port szczególnie odczuł skutki braku klientów. Obecnie sytuacja wydaje się utrzymywać na podobnie niestabilnym poziomie.

Katastrofa samolotu rządowego. Nowe fakty. Katastrofa samolotu rządowego. Nowe fakty. "Przekazywane informacje były błędne"Czytaj dalej

Wielkopolskie lotnisko upadnie?

Po wcześniejszych doniesieniach o potencjalnym upadku LOT-u, teraz widmo covidu dopadło również jeden z czołowych portów regionalnych. Jak informują dziennikarze RMF24, lotnisko w Poznaniu zmaga się z dwoma problemami - skutkami pandemii oraz odszkodowaniami. Według szacunków samorządu zwolnienia mogą sięgać od 20 do nawet 40 proc. personelu. Jak deklaruje wicemarszałek województwa, władze nie chcą dopuścić do redukcji powyżej ⅕ etatów. Lotnisko Poznań-Ławica było głównym przedmiotem środowych (16 września) rozmów samorządu i związków zawodowych.

- Spotkanie skończyło się potwierdzeniem, że sytuacja portu jest na dzień dzisiejszy dramatyczna, że zarząd podejmuje starania o kredytowanie dalszej działalności. To kredytowanie jest uzależnione od szeregu czynników, w tym również od określonego programu oszczędnościowego, czy analiz, które wykazują realność dalszego funkcjonowania. Jednym - niestety - z elementów tych oszczędności jest również reedukacja zatrudnienia - poinformował cytowany przez RMF24 wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Lotnisko Poznań-Ławica z widmem niewypłacalności

Jak przypominał szef Państwowego Przedsiębiorstwa "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski, rząd w Warszawie miał przeznaczyć około 143 mln zł dla wszystkich krajowych portów. Niestety, lotnisko w Poznaniu nie otrzyma swojej części do czasu akceptacji takiego ruchu przez władze w Brukseli. Problemy pogłębia również widmo wypłacania odszkodowań m.in. dla zwolnionych pracowników. Już teraz port przyjął wstępną strategię 1. fazy zwolnień grupowych - ma wynosić 20 proc. wszystkich zatrudnionych.

Dzisiaj grzeje: 1. Tylko najbliżsi wiedzieli. Choroba powoli wyniszczała Beatę Pawlikowską, wstrząsające wyznanie
2. "Wiadomości" nie dają za wygraną. Materiał na TVP Info mógł zdezorientować tysiące widzów?
3. Gigantyczne kłęby dymu, kolejne zastępy straży w drodze. Pożar jest bezlitosny, mamy nagranie

- W tej chwili bardzo dużo zależy od decyzji banku, od postawy zarządu, sprawności zarządu w rozmowach z bankiem, ale też umiejętności zarządu do przekonania strony społecznej do takich, a nie innych cięć kosztów. Ta upadłość, o której ewentualnie mówimy, ona nie jest jakimś zdarzeniem, które nastąpi w najbliższych tygodniach, ale w perspektywie liczonej już w okresie półrocznym, czy rocznym ona jest realna - ale zakładamy, że do tego wariantu nie dojdzie - komentował cytowany przez RMF24 prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy odnalazł zaginiony telefon, zdębiał. W galerii pojawiły się niesamowite zdjęcia złodziei
  2. Tajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieli
  3. Zrobił pozornie zwykłe zdjęcie klifu. Kiedy wrócił do domu zauważył szczegół, od którego włos się jeży
  4. Niewiarygodne, co wyprawiali w centrum miasta w biały dzień. Przechodnie mieli mdłości, ogromny wstyd
  5. Pilny apel policji, w Niemczech odkryto zwłoki Polaka. Za pomoc ogromna nagroda
  6. Zauważył nowo narodzonego jelonka na drodze. Kierowcy nagrali, co z nim zrobił

Źródło: RMF24

Następny artykuł