LOT na wyspęFot. wikimedia.commons/ Paweł 'pbm' Szubert/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Pierwsze lądowanie LOT-u w wyjątkowym miejscu. Wyspa, na której linii do tej pory nie było

LOT ewakuował ponad 100 obywateli Polski z wyspy, na której nigdy nie wylądował żaden samolot tej linii.

LOT wysłał kilka dni temu samolot na wyspę Jersey po ponad stu Polaków, pragnących wrócić do domu. W sobotę był to pierwszy raz, kiedy maszyna Polskich Linii Lotniczych wylądowała na tamtejszym lotnisku. Na brytyjskiej wyspie Polacy stanowią drugą co do wielkości mniejszość narodową, zaraz po Portugalczykach. Wielu z nich pracuje tam sezonowo, a część wyprowadziła się na stałe.

Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadkuPierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadkuCzytaj dalej

Polacy zostali odcięci od świata

Spośród 100 tys. mieszkańców, 5 tys. jest Polakami. Część z nich wyraziła chęć powrotu do ojczyzny w ramach akcji "Lot do domu". Byli to głównie pracownicy branży turystycznej i gastronomicznej, którzy na wyspie pozostali bez źródła dochodu. Wszystkie obiekty hotelowe zostały zamknięte, a po zawieszeniu kursowania samolotów i statków wyspa Jersey stała się odcięta od świata.

Lot został zorganizowany po licznych telefonach Polaków znajdujących się na wyspie. Nie mieli żadnej możliwości by ją opuścić, nie mówiąc już o dotarciu do Polski. Do organizacji lotu zaangażowała się również polska ambasada w Londynie, ministerstwo spraw zagranicznych oraz biuro spraw zagranicznych rządu Jersey.

Dzisiaj grzeje: 1. Obostrzenia w Polsce przedłużone. Mateusz Morawiecki podał daty
2. Auchan wymyślił prosty sposób na ominięcie długich kolejek. Sklepy zaczynają już go realizować

- Lot powrotny z Jersey do Polski pokazuje, jak bardzo troszczymy się i dbamy o naszych obywateli oraz jak szybko reagujemy na zgłaszane przez nich potrzeby. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc naszym obywatelom w powrocie do domu, w tym polskiej konsul honorowej Magdalenie Chmielewskiej oraz rządowi Jersey za sprawną i skuteczną współpracę - powiedział Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyjątkowo smutne święta pary prezydenckiej. Andrzej Duda przekazał smutną wiadomość
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. Nawet nie wyszedł z domu, a złamał kwarantannę. Zapłaci 10 tysięcy złotych kary
  4. 600 osób nie żyje, chcieli uchronić się przed koronawirusem. Smutne wiadomości ze świata
  5. Naukowiec podał date, kiedy wróci normalne życie. Przyjdzie nam jeszcze długo poczekać
  6. Reprezentant Polski złamał rządowe rozporządzenia. Interweniowała policja

Źródło: Tanie loty

Następny artykuł