Lód na jeziorzePxhere.com/CC0 Public Domain

Na jaki lód można bezpiecznie wejść? Kolor ma ogromne znaczenie

Lód na jeziorach czy innych zbiornikach wodnych kusi wielu turystów. Ratownicy apelują, aby na niego nie wchodzić, ponieważ grozi to wypadkiem. Sprawdziliśmy jednak, kiedy lód jest na tyle bezpieczny, że można na niego wejść. Okazuje się, że duże znaczenie ma kolor.

Lód jest niebezpieczny, ale są przypadki, kiedy można być praktycznie pewnym, że jest stabilny i wejście na niego nie grozi załamaniem. Warto zwrócić uwagę na jego kolor. Ma on wskazywać, jaka jest jego wytrzymałość.

Jak rozpoznać mocny lód?

Lód należy podzielić na lód szary, śniegolód oraz lód czarny. To ten ostatni jest najsilniejszy. Lód szary oraz śniegolód mogą mieć nawet 50 procent wytrzymałości mniej. Jednak nawet ten czarny może okazać się niewystarczająco mocny, jeżeli pojawi się na zbiorniku, w którym występują prądy.

Warto też pamiętać, że świeży lód jest mocniejszy niż stary, który był już narażony na możliwe rozmrażanie.

Istotny dla wytrzymałości pokrywy lodowej jest także śnieg. Może on izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość. Ma to też swoje złe strony. Śnieg może zasłaniać pęknięcia oraz miejsca z otwartą wodą.

Ratownik TOPR pokazał nagranie z Zakopanego i prosi o pomoc. Sprawa jest poważnaRatownik TOPR pokazał nagranie z Zakopanego i prosi o pomoc. Sprawa jest poważnaCzytaj dalej

Unikać należy wchodzenia na lód w miejscach, w których na zamrożonych zbiornikach występują zaspy. Ich ciężar narusza pokrywę lodową.

Co ciekawe, najsłabszy lód występuje na jeziorach. Powodem są występujące tam skoki temperatur. Powoduje to pęknięcia ciśnieniowe.

Wiele osób złudnie myśli, że najbezpieczniejszy jest lód przezroczysty, ponieważ wtedy można dostrzec jego grubość. Jak się jednak okazuje, pod takim lodem często występuje powietrze, które przyczynia się do tworzenia szczelin.

Obrazy Turysci.pl

Morskie Oko zimą, fot. wikimedia.commons/Aneta Pawska/ CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Unikajmy także wchodzenia na lód w okolicach mostów oraz ujść rzek, ponieważ są to miejsca występowania dużych prądów.

Istotne jest też unikanie lodu wczesną zimą oraz w okolicach wiosny. Najmocniejszy lód jest w czasie głębokiej zimy, czyli w styczniu. Istotna jest jednak temperatura powietrza. Bezpieczne są jedynie temperatury minusowe. Im cieplej, tym większe ryzyko topienia lodu.

W ostatnim czasie zauważyć można było turystów, którzy tłumnie wchodzili na zamrożone Morskie Oko. Ratownicy apelowali, aby tego nie robić. Kilka dni później doszło do wypadku, w wyniku którego kilka osób wpadło do zimnego jeziora. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Lód na Bałtyku

Lód na Bałtyku, fot. pixabay.com/ boostylez

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: mazury.info

Następny artykuł