Lekarze z Polski polecieli do Azjiunsplash.com/ashkfor121

Nikt nie chciał im pomóc. Ze wsparciem ruszyli Polacy. Lekarze zostali bohaterami w azjatyckim kraju

Lekarze z Polski byli w azjatyckim kraju w celu pokonania koronawirusa. To prawdziwie bohaterski czyn. Jeden z pielęgniarzy opowiedział, jak było. Nierówność w tym kraju jest zadziwiająca.

Lekarze byli na trzytygodniowej misji w Tadżykistanie. 23 medyków poleciało tam z powodu epidemii koronawirusa. Zespół ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) to była jedyna grupa zza granicy, która postanowiła pomóc mieszkańcom tego kraju. Tadżykistan to kraj położony w Azji Środkowej.

Mieli otworzyć granice. Decyzja została odwołana. Niepokojące informacje z Parlamentu EuropejskiegoMieli otworzyć granice. Decyzja została odwołana. Niepokojące informacje z Parlamentu EuropejskiegoCzytaj dalej

Lekarze z Polski bohaterami

Polscy lekarze leczyli chorych oraz doradzali lekarzom. Zajmowali się również organizacją pracy w szpitalach. Byli na terenie całego Tadżykistanu. Jeden z pracujących tam pielęgniarzy opowiedział, jak wygląda sytuacja w tym kraju.

- W stolicy jest dostęp do wszystkiego i wygląda to jak w Europie. Ale gdy pokonuje się 500 kilometrów to dojeżdża się do miejsca, gdzie nie ma bieżącej wody, a pielęgniarki są od tego, żeby tę wodę zapewnić, donieść w wiadrach - powiedział Michał Polecki. Wojciech Wilk, szef PCPM powiedział, że misja ta była największą jak dotychczas misją ratowników. Dodał, że też jedną z najtrudniejszych.

- Została przeprowadzona w bardzo ciężkich warunkach terenowych, gdzie nasi medycy pracowali na wysokości prawie 4 tysięcy metrów n.p.m., a z drugiej strony w ogromnym upale, który dochodził nawet do 40 stopni Celsjusza - wyjaśnił Wilk.

Dzisiaj grzeje: 1. Wykryto plagę nad polskim morzem. Zamknięto uwielbiane kąpielisko, pierwszy raz w tym roku
2. Zostały tylko 4 dni na dopełnienie obowiązku. ZUS ostrzega, inaczej nie będzie można skorzystać ze zwolnienia

Polacy polecieli na misję do Tadżykistanu w odpowiedzi na prośbę Światowej Organizacji Zdrowia. WHO informuje, że wpłynęły do nich wnioski z 70 krajów. Sytuacja epidemiczna jest w nich trudna i sami nie są w stanie sobie z nią poradzić. Jakiś czas temu polscy lekarzy byli na innej misji. Pisaliśmy o niej tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany trener zmarł na COVID-19. Jeszcze niedawno prowadził drużynę na piłkarskim mundialu
  2. Kościół wprowadza zupełnie nowe zasady. Przy ołtarzu będzie obowiązywało coś, co nie miało miejsca od początku epidemii
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Europa
  6. Pies tonął na jej oczach. Właścicielka rzuciła się do wody, fale przykryły ją

Źródło: Polskie Radio

Następny artykuł