lekarz z ChinFot. instagram.com/@paologiorgetti1

Ostrzegał wszystkich przed koronawirusem, został ukarany. Po śmierci zaczęli go przepraszać

Lekarz Li Wenlianga jako jeden z pierwszych ostrzegał innych lekarzy przed zbliżającą się katastrofą. Został potraktowany niczym heretyk i zmuszony do zaprzeczenia temu, co mówił. Dopiero gdy sytuacja w Chinach stała się poważna, przyznali mu rację.

Lekarz, który alarmował na długo przed wybuchem epidemii, był oskarżany za rozpowrzechnianie nieprawdziwych informacji. Został przeproszony dopiero po śmierci. Władze Chin przyznały się do błędu, jednak jest o wiele za późno na taki gest.

Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedyZ ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedyCzytaj dalej

Lekarz szybko zareagował

Okulista dostał pouczenie za to, że 30 grudnia ostrzegał innych lekarzy przed epidemią, o której władze nie chciały mówić otwarcie. Został zmuszony do podpisania dokumentu, w którym zarzucono mu "czynienie nieprawdziwych uwag" i "poważne zakłócanie porządku społecznego". Oprócz niego jeszcze 7 innym osobom policja wytoczyła postępowanie za "rozpowszechnianie plotek" na temat epidemii. Gdy koronawirus się rozpowszechnił i zaczął stwarzać problemy w całym kraju, sąd skrytykował działania policji.

34- letni lekarz zmarł w Wuhan w nocy z 6 na 7 lutego, po zarażeniu się koronawirusem w czasie pracy w szpitalu.W chińskich mediach społecznościowych wywołało to ogromne poruszenie. Pojawiło się wiele głosów domagających się wolności słowa. Uciszanie lekarza wpłynęło na skalę epidemii, którą można było zdusić w zarodku, gdyby od razu podjęto szereg działań.

Oficjalne przeprosiny

Pouczenie, które otrzymał Li zostało wycofane. Wydział bezpieczeństwa publicznego oficjalnie przeprosił członków rodziny zmarłego.

- Udzielenie lekarzowi reprymendy odbyło się w sposób niewłaściwy i niezgodny z procedurami, a przepisy zastosowano błędnie" - zamieścił wydział bezpieczeństwa publicznego Wuhanu na swoim oficjalnym profilu na portalu społecznościowym Weibo.

Dzisiaj grzeje: 1. Kolejny kraj w Europie przebił tragiczny bilans Chin. Ogromna umieralność nie tylko we Włoszech
2. Już w lipcu wejdą nowe przepisy. Rząd oszacował ilu Polaków straci przez nie prawo jazdy

Zapewniono, że zostaną wyciągnięte wnioski z tej tragedii, by prawo było egzekwowane w sposób właściwy. Zastępca komendanta miejscowego posterunku policji otrzymał naganę, a jeden z funkcjonariuszy biorący udział w pouczaniu lekarza, sam został pouczony. W Chinach dużą rolę odgrywa publiczne karanie w taki sposób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest dobra wiadomość ws. epidemii w Polsce. Prof. Maksymowicz ujawnia
  2. Bada od 40 lat koronawirusy, wyciekł jego prywatny list. Twierdzi, że wie czym niwelować wirusa
  3. Nastoletni uczeń z Polski zakażony. Wrócił pilnie z klasą z Hiszpanii
  4. Kolejny kraj poinformował o pierwszym zakażonym. Ma tylko 36 lat
  5. 800 turystów nie wytrzymało kwarantanny. Policja nie mogła ich powstrzymać, złamali wszystkie zasady
  6. Nie żyje kultowa postać polskiej piłki nożnej. Kibice nie mogą powstrzymać łez, wielka strata

Źródło: Interia

Następny artykuł