Turysci.pl
lawina w karkonoszach

Lawina w Karkonoszach. Czescy ratownicy odnaleźli kobietę w stanie krytycznym

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Lawina, która zeszła w niedzielę w Karkonoszach, porwała kobietę po czeskiej stronie gór. Została przetransportowana śmigłowcem do szpitala i jest w stanie krytycznym. Odnaleziono również dwóch mężczyzn, którzy są w szoku i także trafili do szpitala.

Wcześniej przekazaliśmy informację o lawinie, która zeszła w niedzielę w Karkonoszach. Jak wynika z informacji przekazanych przez Karkonoski Park Narodowy, w Białym Jarze nikogo nie znaleziono pod śniegiem. Po czeskiej stronie jednak uratowali kobietę, która w stanie krytycznym trafiła do szpitala, a także dwóch mężczyzn.

Lawina porwała kobietę po czeskiej stronie Karkonoszy

Czeska Horska Slużba (HS) poinformowała za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, że w górach w chwili zejścia lawiny znajdowało się sześciu narciarzy skiturowych. Doszło do wypadku poniżej szczytu Czeskie Kamienie, oddalonego od Szpindlerowego Młyna o sześć kilometrów.

W akcję ratunkową zaangażowano również psy, dzięki którym udało się namierzyć przysypaną śniegiem kobietę. Ratownicy udzielili jej pierwszej pomocy, m.in. przeprowadzili masaż serca. Następnie przewieziona została przy pomocy śmigłowca do szpitala w Hradca Kralove, gdzie trafiła na stół operacyjny. Lekarze przekazali, że jest w stanie krytycznym.

Odnaleziono również dwóch mężczyzn, którzy wbrew pierwotnym informacjom nie odnieśli fizycznych obrażeń, byli jednak w stanie szoku. Podobnie jak poszkodowana kobieta, zostali przetransportowani śmigłowcem do szpitala.

lawina w karkonoszach

Lawina w Karkonoszach. Trwa akcja ratunkowa

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Lawina zeszła również po polskiej stronie Śnieżki

Również z polskiej strony Śnieżki w niedzielę zeszła lawina w kierunku miejscowości Biały Jar. Ratownicy zostali zaalarmowani po godzinie 11, jednak nikogo nie odnaleźli pod śniegiem. Na miejsce ruszyło 60-70 ratowników z polskiego GOPR oraz czeskiej Horskiej Zachrannej Służby. Przyleciały również dwa czeskie śmigłowce.

- Wszystko na to wskazuje, że nikt nie ucierpiał pod tą lawiną. Przeszukaliśmy cały teren i nie znaleźliśmy poszkodowanych - powiedział Polsat News naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR Grzegorz Tarczewski.

W Karkonoszach od soboty obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali. W górach zalega od 60 do 110 cm śniegu, a w ciągu ostatniej doby napadało około 10 cm świeżego śniegu. Wieje również silny wiatr, który nawiewa na zlodowaciałe połacie starego śniegu.

- Ta lawina była sporej wielkości, z dużą ilością śniegu. Rzuciliśmy tam wszystkie środki - powiedział Grzegorz Tarczewski, zastępca naczelnika Grupy Karkonoskiej GOPR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >