las nadleśnictwo ostrzegaFot. Pixabay.com/pixel2013 (zdjęcie ilustracyjne)

Wybierasz się na wycieczkę do lasu? Lepiej uważaj, nadleśnictwo ostrzega przed niebezpieczeństwem

Las to dobre miejsce na spacer – zwłaszcza w czasach pandemii, gdy lokale gastronomiczne i instytucje kulturalne zostały zamknięte. Wczasowicze, którzy postanowią wybrać się na przejażdżkę lub przechadzkę, muszą uważać na zagrożenie. W mediach pojawiło się ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem wydane przez nadleśnictwo. Leśnicy znaleźli stalowe linki, które mogą doprowadzić do tragedii.

Las to jeden z popularnych kierunków spacerowiczów, którzy lubią oddychać świeżym powietrzem i kontakt z naturą. Jednak podczas wycieczek należy zachować szczególną ostrożność. Leśnicy z Nadleśnictwa Kamienna Góra ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Pracownicy znaleźli na Dolnym Śląsku stalowe linki, które rozwieszono między drzewami. W mediach pojawił się już komunikat. O szczegółach informuje portal Wirtualna Polska.

Julia Wieniawa zachwyca na urlopie. Wszyscy patrzą na okulary za 3 tys. zł, ale to miejsce jest hitem, raj na ziemiJulia Wieniawa zachwyca na urlopie. Wszyscy patrzą na okulary za 3 tys. zł, ale to miejsce jest hitem, raj na ziemiCzytaj dalej

Pandemia koronawirusa sprawiła, że las stał się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem. Gdy zamykane są lokale gastronomiczne oraz instytucje kulturalne, a ruch turystyczny zostaje drastycznie ograniczony, wiele osób urządza sobie coraz częstsze spacery po zalesionych terenach. Leśne trasy lubią również rowerzyści i osoby jeżdżące motokrosami. Do szczególnie dla nich niebezpieczne mogą okazać się stalowe linki, które leśniczy znaleźli w okolicach Lubawki.

Las został przeszukany przez leśniczych. Nadleśnictwo apeluje odużą ostrożność

Las może być pełen pułapek. Leśniczy znaleźli stalowe linki, które zostały rozwieszone między drzewami w terenach leśnych nad ogródkami działkowymi w okolicach Lubawki. Zasadzka została wykryta także na Św. Górze. Instalacje mogły przyczynić się do prawdziwej tragedii. Niestety to nie wszystko.

Co gorsza leśniczy nie mają pewności, że znaleźli wszystkie pułapki. Przedstawiciele Nadleśnictwa Kamienna Góra uważają, że w zalesionych terenach może być więcej miejsc, w których rozwieszono stalowe linki. Nadal nie wiadomo, kto mógł wpaść na tak niebezpieczny pomysł. Leśniczy apelują o dużą czujność i kontakt w przypadku znalezienia kolejnych instalacji.

– W lasach w okolicach Lubawki ktoś rozwiesza stalowe linki pomiędzy drzewami. Prosimy Was wszystkich korzystających z lasów o bardzo dużą ostrożność. Takie działania są skrajnie nieodpowiedzialne i mogą skończyć się bardzo tragicznie. Z lasu korzysta wiele osób, niektóre w sposób nielegalny ale nie jest to sposób na rozwiązanie problemu. Próby samodzielnego wymierzania kary absolutnie nie będą przez nas tolerowane i zrobimy wszystko (wspólnie z Policją) aby namierzyć sprawcę. Oprócz motocrossów po lesie jeździ dużo rowerzystów, także wielu biegaczy lubi podbiegi. Nikt nie może być narażony na takie niebezpieczeństwo. Jeśli trafią Państwo na takie linki w lesie to bardzo prosimy o kontakt.
PS. dwie linki zostały znalezione w lasach nad ogródkami działkowymi, jedna na Św. Górze – czytamy w komunikacie Nadleśnictwa Kamienna Góra na Facebooku.

Eksperci podkreślają, że szczególnie niebezpieczeństwo czyha na biegaczy oraz osoby, które jeżdżą po lasach rowerem lub motokrosem. Zahaczenie o stalową linkę przy dużej prędkości może skończyć się poważnymi obrażeniami a nawet śmiercią. Są podejrzenia, że instalacje mają odstraszyć osoby poruszające się na motorach, które zakłócają spokój zwierząt, utrudniają relaks i zanieczyszczają las. Leśniczy jednak stwierdzają, że to błędna metoda i wbrew prawu.

Nie możemy uwierzyć. Zbadali śnieg na Mount Evereście i ujawnili, co w nim byłoNie możemy uwierzyć. Zbadali śnieg na Mount Evereście i ujawnili, co w nim byłoCzytaj dalej

Las pełen niebezpieczny pułapek, które ranią zwierzęta

Okazuje się, że las może być niebezpieczny nie tylko dla osób jeżdżących motorami. Stalowe linki rozciągnięte między drzewami mogą ranić także spacerowiczów oraz zwierzęta. Z komentarzy, które pojawiły się pod oświadczeniem Nadleśnictwa Kamienna Góra, wynika, że ten problem pojawiał się już w przeszłości.

– Nie tylko dla kołowców to stwarza zagrożenie. Dla tych co jeżdżą konno również, tylko w tym przypadku ranne zostaje zwierzę. Dwa lata temu poważnie ranna została moja klacz. Obrażenia były na tyle poważne, ze dochodziła do zdrowia kilka miesięcy – czytamy w komentarzu pod wpisem.

– Również zwierzyna leśna może ściąć sobie głowy. Jestem w szoku. Komuś po prostu zależy na mordowaniu ludzi i zwierząt – pisze kolejna internautka.

Choć ponowne pojawienie się stalowych linek wzbudziło w wielu osobach strach, leśniczy zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by zlikwidować niebezpieczne instalacje i ustalić, kto jest odpowiedzialny za zastawianie tych pułapek. Do tego czasu apeluje się o wzmożoną czujność podczas poruszania się po terenach leśnych.

Dzisiaj grzeje:

1. Zrobił zdjęcie z Krakowa. Wszyscy patrzyli tylko na jedno. Nie do wiary
2. Wigilia do 5 osób nowym pomysłem rządu? Polacy nie mają co liczyć na normalne święta?
3. Całe polskie miasto w rozpaczy. "Stanęliśmy w obliczu klęski finansowej". Kurort w ferie przyjmuje tłumy

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o relacji turysty, który wszedł na Giewont. Na krzyżu zobaczyć coś, co wprawiło go w oburzenie. Jeśli interesuje was ta historia, o szczegółach dowiecie się, czytając ten tekst.

Nie zgadniecie, kto jest na zdjęciu. Dziś znają ją miliony Polaków, jako dziecko zwiedziła jedną z największych atrakcji doliny Wachau w AustriiNie zgadniecie, kto jest na zdjęciu. Dziś znają ją miliony Polaków, jako dziecko zwiedziła jedną z największych atrakcji doliny Wachau w AustriiCzytaj dalej

Las apel nadleśnictwa
źródło: www.facebook.com/NadlesnictwoKamiennaGora

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wielki hit. Ciasto "Pychotka", któremu absolutnie nikt się nie oprze
  2. "Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenie
  3. Ogromne oburzenie po słowach premiera. Padły ostre słowa z Zakopanego. Wszystko przez ferie
  4. Polska znów doceniona. Opublikowali nowy ranking najlepszych atrakcji turystycznych na świecie. Prawdziwe cuda
  5. Niewiarygodne odkrycie w popularnym regionie za polską granicą. Eksperci nie dowierzają
  6. Minister zdrowia wypowiedział się na temat powrotu dzieci do szkół. Padła wstępna data
  7. Owczarek niemiecki zorientował się, że zgubił pana. Nagranie obejrzano już 25 milionów razy

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł