kwarantanna na LitwieFot. google.com/maps/ screen

Sąsiad Polski chce znosić kwarantannę już 17 czerwca. "Nowa normalność" ma być zupełnie inna

Kwarantanna czekająca na wszystkich przyjezdnych skutecznie zniechęca do przekraczania granic. Nasi sąsiedzi już prawie do końca uporali się z koronawirusem, więc chcą znieść ten obowiązek. Pełna normalność jednak nie wróci.

Kwarantanna społeczna na Litwie już niedługo zostanie zniesiona. Nasz sąsiad łagodnie przeszedł przez epidemię, odnotowując łącznie 1684 przypadki Covid-19. Ostatniej doby pojawiły się zaledwie 2 nowe infekcje, a w szpitalach przebywa 58 pacjentów na terenie całego kraju. Te liczby są niewielkie, lecz niektórzy są sceptyczni wobec otwierania granic.

WHO nagle zmienia zdanie. Chodzi o maseczkiWHO nagle zmienia zdanie. Chodzi o maseczkiCzytaj dalej

Kwarantanna zostanie zniesiona już niedługo

Premier Litwy Saulius Skvernelis napisał dziś na portalu społecznościowym, że społeczna kwarantanna zostanie zniesiona prawdopodobnie 17 czerwca. To jednak nie oznacza powrotu do dawnego sposobu życia. Zostałby wprowadzony stan sytuacji ekstremalnej na poziomie państwowym. Dzięki temu, w razie potrzeby, możliwa byłaby kontrola granic oraz wprowadzanie pewnych ograniczeń gospodarczych, by skuteczniej zapobiegać rozprzestrzenianiu się patogenu. Ostateczna decyzja ma zapaść na jutrzejszym posiedzeniu litewskiego rządu.

Tymczasem na Łotwie liczba nowych przypadków ostatniej doby wzrosła o osiem. Dotychczas koronawirusa zdiagnozowano tam u 1079 mieszkańców, a 11 osób jest hospitalizowanych. W Estonii odnotowano 10 nowych przypadków patogenu, a w szpitalach z tego powodu przebywa 19 pacjentów. Od początku wybuchu pandemii estońskie władze zdiagnozowały wirusa u 1880 osób.

Dzisiaj grzeje: 1. Chcieli wpuszczać Polaków, zmienili zdanie po kilku godzinach. Są wyjaśnienia, przykre słowa
2. Coraz więcej Polaków dostaje dziwnego SMS-a. Lepiej na niego uważaj, jest od oszustów

Te trzy kraje jakiś czas temu otworzyły swoje wewnętrzne granice, jak zaleciła Komisja Europejska. Stan epidemii jest na podobnym, niskim poziomie, nie ma więc potrzeby pozostawania w całkowitej izolacji. Na otwarcie granicy polsko-litewskiej musimy jeszcze zaczekać. Nieoficjalnie mówiło się o takich planach, jednak w najbliższym czasie do tego nie dojdzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta znienacka wróciła do domu i przyłapała chłopaka z inną. Jej reakcja powala, wszystko się nagrało
  2. Kotek znalazł małe zwierzę w ogrodzie i przyniósł do domu. Kiedy właścicielka poznała prawdę, zamarła z wrażenia
  3. Największy mit Korei Północnej obalony. Wyjawili całą prawdę
  4. Smutna wiadomość na weekend. Wielu Polaków będzie rozczarowanych
  5. Niewiarygodne odkrycie w lesie na południu Polski. W tle wielka tragedia
  6. Potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Uwielbiany były sportowiec zginął podczas zamieszek

Źródło: Polskie Radio

Następny artykuł