Kraków UNESCOFot. Pixabay.com/KrakowiakKW/zdjęcie poglądowe

Nowy, polski obiekt trafi na prestiżową listę UNESCO? Nadzieje są ogromne

Kraków już wkrótce będzie mógł pochwalić się nowym obiektem na liście światowego dziedzictwa UNESCO? Władze pokładają w tym ogromne nadzieje.

Kraków to wyjątkowe miasto, które ma cały szereg atrakcji oraz przepięknych miejsc wartych odwiedzenia przez turystów. Zamek Królewski na Wawelu czy Sukiennice to dopiero początek długiej listy miejsc, których nie można przegapić, odwiedzając to miasto. Już wkrótce jednak do najbardziej prestiżowych miejsc dołączyć może kolejne, a przynajmniej taką nadzieję można mieć po słowach władz.

Wykryto pierwszego nosiciela na innym kontynencie. Wiadomości o śmiertelnie groźnym wirusie z Chin niepokojąWykryto pierwszego nosiciela na innym kontynencie. Wiadomości o śmiertelnie groźnym wirusie z Chin niepokojąCzytaj dalej

Miejscem, które prezydent widziałby na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest Nowa Huta. We wtorek miały miejsce obchody 70-lecia tej części miasta, a w podsumowaniach władze nie szczędziły pochwał i słów zadowolenia. Niektóre wypowiedzi były nieco zaskakujące, ale i obiecujące dla Polski.

Kraków chce wpisać Nową Hutę na listę UNESCO

- Rok 2019 przejdzie do historii miasta przede wszystkim jako rok utworzenia Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid oraz uchwalenia Parku Kulturowego Nowa Huta, co jest pierwszym krokiem do wpisania Huty na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - mówił prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Jak sugeruje ta wypowiedź, nadzieje oraz aspiracje są ogromne, ale Nowa Huta jest tego warta. To wyjątkowe miejsce, które dzięki wpisaniu na prestiżową listę stałoby się kolejną ikoną Krakowa. Mogłaby być to szansa na zwiększenie ruchu turystycznego oraz pokazanie całemu światu, że w Polsce jest wiele niesamowitych miejsc, o których wielu nie ma pojęcia.

Lista wydarzeń związanych z rocznicą była bardzo długa

Jak podkreślał Majchrowski, cały kalendarz wydarzeń układany był w taki sposób, by wziąć pod uwagę pomysły i inicjatywy mieszkańców. Wydarzeń kulturalnych było tak wiele, że miasto zdecydowało się na dofinansowanie przedsięwzięcia kwotą 1,5 mln zł. Lista atrakcji była bardzo długa, a znaleźć można było na niej m.in.mapping na Teatrze Ludowym, koncert w Opactwie Cystersów czy Festiwal Teatru Ludowego.

- Należy podkreślić, że cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem i jesteśmy przekonani, iż wydarzenia te na długo pozostaną w pamięci Krakowian - brzmiała informacja magistratu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Kilka dni po ślubie popełniła samobójstwo. Tuż przed śmiercią zdradziła rodzinie przerażający powód
  3. 13-latek zmarł po lekcji WF-u. Nauczyciel kazał uczniom wykonywać niebezpieczne ćwiczenie
  4. Napad na polskich turystów za granicą. Przestępcy weszli do autokaru
  5. Jedna z najpiękniejszych atrakcji Chorwacji wkrótce zostanie zamknięta. Turyści już nie wejdą do wody
  6. Australia znów walczy z pogodowym dramatem. Zdjęcia nie są fotomontażem, jest naprawdę źle
  7. Służby ostrzegają. W Polsce anomalia, jakiej nie było od lat, zostało tylko kilka godzin

Źródło: Onet

Następny artykuł