kraków odkrycieFot. Pixabay.com/peter89ba

Przełomowe odkrycie na Wawelu. Nawet badacze są zaskoczeni

Kraków to jedno z miast, które pochwalić się może wyjątkowo bogatą historią. Choć można mieć wrażenie, że wiemy o nim niemal wszystko, bezustannie pojawiają się nowe niespodzianki.

Kraków cieszy się ogromną sympatią zarówno turystów, jak i mieszkańców naszego kraju. Chętnie spędzamy tam urlopy oraz zwiedzamy przepiękne zabytki. Choć na temat ich historii wiemy już bardzo dużo, ciągle istnieją fakty, które potrafią zaskoczyć nawet naukowców.

O włos od tragedii. Dramatyczne lądowanie Wizzaira lecącego z Warszawy [FILM]O włos od tragedii. Dramatyczne lądowanie Wizzaira lecącego z Warszawy [FILM]Czytaj dalej

Tak właśnie stało się tym razem, kiedy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Na Zamku Królewskim odsłonięto kamienne mury obronne, których powstanie datowane jest na przełom XIII i XIV. Uznać je można za przełomowe, bowiem zmusza ono naukowców do zrewidowania przebiegu murów.

Niezwykłe odkrycie na Wawelu

Odkrycia dokonano podczas przeprowadzania prac remontowych, które zlokalizowane były w pobliżu baszty Senatorskiej.

- Są to także pierwsze kamienne fortyfikacje obronne wzgórza wawelskiego - stwierdził archeolog Paweł Kajfasz, prowadzący badania.

Naukowcy spodziewali się, że natrafią na mury podczas prac, ich położenie jednak zupełnie ich zaskoczyło.

- W trakcie tego remontu mieliśmy zaplanowane badania archeologiczne podczas nich dokonaliśmy znaczących odkryć. Około metra pod powierzchnią odkryliśmy mury gotyckie. To najmniej rozpoznany rejon archeologiczny wzgórza. Mimo że spodziewaliśmy się tego odkrycia, jesteśmy zaskoczeni przebiegiem tego muru - cytuje archeologa RMF24.

Kraków zachwyca swoją przeszłością

Przed tym okryciem naukowcy byli przekonani, że mur położony był bardziej na północy, połączony z basztą Senatorską szyją. To odkrycie dowodzi jednak, że baszta była wmontowana w mur.

- Dla nas zaskoczeniem była także wysokość tego muru, on była na stoku południowym. Wydaje się, że sukcesywnie budowano kolejne warstwy kamienne a następnie obsypywano ziemią - mówią badacze.

Podczas badań dokonano także wielu odkryć drobniejszych przedmiotów. Wykopano m.in. monety czy szczątki ceramiki. Bez wątpienia Kraków oraz Wawel kryją jeszcze wiele tajemnic.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kamera w pokoju dziecka nagrała, co ojciec robi z 4-latką. Gdy mama zobaczyła nagranie, natychmiast zaragowała
  2. Badania, które warto robić przynajmniej raz w roku. Dzięki nim można wiele się dowiedzieć o swoim zdrowiu
  3. Gigantyczne problemy na lotnisku Chopina. Turyści wściekli, nie mają pojęcia, co robić
  4. Prawdziwy biegun zimna. Najzimniejsze miejsce na świecie, gdzie oblizanie ust przynosi ból
  5. Ścieżka rowerowa bije rekordy popularności. Wygląda jak z bajki
  6. Tysiące interwencji służb, zniszczenia są coraz większe. Żywioł sieje spustoszenie w Polsce, eksperci podnoszą alarm

Źródło: RMf24

Następny artykuł