kraków aleje trzech wieszczówfot. Wikipedia/ Zygmunt Put/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Aleje Trzech Wieszczów w Krakowie wpisane do rejestru zabytków. Dla wielu jedna z najpiękniejszych ulic w Polsce

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Niemal każdy odwiedzający przejechał przez Aleje Trzech Wieszczów. Ten niezwykle ważny ciąg komunikacyjny został właśnie wpisany do rejestru zabytków.

Kraków może poszczycić się kolejnym wyjątkowym zabytkiem. Aleje Trzech Wieszczów to zwyczajowa nazwa trzech krakowskich alei - Zygmunta Krasińskiego, Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o wpisaniu obiektu na listę zabytków.

Krakowskie Aleje Trzech Wieszczów wpisane na listę zabytków

- W tych dniach uprawomocnił się wpis do rejestru krakowskich Alei Trzech Wieszczów. Wpis ma wyjątkową cechę ponieważ obszar ten, zgodnie z analizą, spełnia kryterium zabytku w trzech kategoriach: jako historyczny układ urbanistyczny, historyczny zespół budowlany oraz krajobraz kulturowy - pisze Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków na Facebooku.

We wpisie czytamy również, że konserwator rzadko informuje w ten sposób o wpisach do rejestru, jednak dla wpisu ATW robię wyjątek. Tłumaczy, że w ostatnim czasie prowadzonych jest wiele postępowań wpisowych, które budzą „postrach” wśród lokalnych społeczności małych miast.

- Tymczasem, jak widać na przykładzie tego postępowania, ani krakowianie, ani władze miasta wpisu do rejestru się nie boją! Wiedzą, że wpis ma charakter ochronny, a nie „antinwestycyjny”, zaś inwestycje realizowane w duchu poszanowania tradycji i piękna miejsca zyskują wyższą rangęhttps://turysci.pl/turysci-100121-so-pilny-apel - czytamy.

-czytamy.

Przedłużona kwarantanna, zakaz spotkań i godzina policyjna. Kraje Europy przedłużają obostrzenia, nie ma co liczyć na podróżePrzedłużona kwarantanna, zakaz spotkań i godzina policyjna. Kraje Europy przedłużają obostrzenia, nie ma co liczyć na podróżeCzytaj dalej

- Niech ATW, gdzie utrwalił się ślad dawnego traktu wiodącego od Kleparza do Zwierzyńca, nasypu kolei obsługującej Twierdzę, a wreszcie zrealizowała się nowoczesna koncepcja rozbudowy średniowiecznego miasta, której dobre praktyki trwają do dziś, będą tego najlepszym przykładem - czytamy we wpisie.

Przejeżdżając samochodem przez Aleje Trzech Wieszczów trudno docenić jej walory - z perspektywy pasażera nie widać bowiem mijanych kamienic i reprezentacyjnych gmachów. Roztacza się stamtąd jednak jeden z najlepszych widoków na Wawel widoczny z mostu Dębnickiego.

Tym, co zwraca uwagę podczas drogi jest natomiast zieleń - między jezdniami wytyczony został rozległy skwer obsadzany topolami. Od strony zachodniej rozplanowano natomiast mniejsze skwery, a nowoczesną arterię łączono z parkami i zielonymi placami.

Spacerując Alejami można uczyć się dziejów architektury polskiej oraz tzw. krakowskiego modernizmu. Warto szczególnie zwrócić uwagę m.in. na gmach Biblioteki Jagiellońskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, czy Muzeum Narodowego.

Właśnie na Alejach swój początek ma największa na świecie miejska łąka, czyli Błonia, skąd roztacza się świetny widok na kopiec Kościuszki. Niedawno pisaliśmy również o wyjątkowym rezerwacie w granicach popularnego turystycznego miasta w Polsce.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Następny artykuł