kosmos będzie można "odwiedzić"Fot. unsplash.com/@sushioutlaw

Podróże turystyczne w kosmos coraz bliżej? Jest tylko jeden warunek

Kosmos już od lat jest brany pod uwagę w kontekście podróży turystycznych. Dla tych, którym nie wystarcza zwiedzanie naszej planety, szykowane są niezwykłe oferty, jednak nie tylko cena może być przeszkodą.

Kosmos intryguje i przyciąga ludzi na całym świecie. Niewielu miało możliwość polecieć na stację badawczą na orbicie Ziemi i niemal zawsze były to misje badawcze. Powoli otwiera się nowa możliwość, jaką są komercyjne loty dla turystów pragnących zobaczyć naszą planetę z zupełnie innej perspektywy. Amerykańska firma Virgin Galactic podpisała już umowę z NASA, dzięki której wkrótce możliwe staną się turystyczne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Plaga Bałtyku w Gdyni i Sopocie. Jest decyzja, przykra wiadomośćPlaga Bałtyku w Gdyni i Sopocie. Jest decyzja, przykra wiadomośćCzytaj dalej

Kosmos za jedyne 250 mln zł

W umowie określono obowiązki obu stron, które czeka niełatwe zadanie przygotowania statku i pasażerów. Firma Virgin Galactic zajmie się szkoleniem przyszłych astronautów i ogólnym przygotowaniem ich do misji, a NASA udostępni swoją infrastrukturę i wystrzeli turystę na orbitę. Niestety niewielu będzie mogło pozwolić sobie na taką wycieczkę. Koszt lotu w kosmos to w tej chwili ok. 250 mln zł.

Zakładając, że pieniądze nie grają roli, jest jeden aspekt, który może zdyskwalifikować ochotnika. Stan zdrowia musi być naprawdę dobry, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Czynni astronauci są wyjątkowo wytrzymali, ponieważ warunki wewnątrz statku są wymagające.

- Trzeba przyzwyczaić ciało do warunków, które panują w stanie mikrograwitacji. Na pewno nie jest to dla każdego - zaznaczył astronom dr Piotr Witek z Centrum Nauki Kopernik.

Dzisiaj grzeje: 1. Są ofiary. Dramat Polaków nadszedł w jednej chwili, nic nie mogli zrobić. Tragiczne doniesienia z Islandii

2. Najnowsze informacje dotyczące frekwencji wyborczej. Aż ciężko uwierzyć w dane

Pierwszym kosmicznym turystą był amerykański przedsiębiorca i inżynier Denis Tito, który w 2001 roku za tygodniowy pobyt na ISS zapłacił 20 milionów dolarów. Kilka komercyjnych lotów, które odbyły się do tej pory, były możliwe dzięki rosyjskim statkom kosmicznym SOJUZ. W tworzeniu sektora kosmicznej turystyki we współpracy z NASA biorą już udział takie firmy jak SpaceX oraz Boeing.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mariusz Pudzianowski zadziwił wszystkich kibiców w dniu wyborów. Przypomniał Polaka, którego wielbiły tysiące
  2. Awantura w lokalu wyborczym. "Pomocnik dziennikarza TVP nie chciał się wylegitymować"
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestet
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Pies tonął na jej oczach. Właścicielka rzuciła się do wody, fale przykryły ją

Źródło: Polskie Radio

Następny artykuł