kościół padł rekordPxhere CC0 Domena publiczna

Ewenement na skalę światową. Masowo płoną świątynie. W Europie sytuacja jest tragiczna

Kościół dla jednych jest miejscem kultu, dla innych stanowi część historii. Bez względu na wyznanie jednak trzeba przyznać, że świątynie bardzo często są pięknymi zabytkami, które stanowią ważną część miast. Niestety w tym roku Europa także zmaga się z tym problemem. Zabytkowe budynki płoną jedna po drugiej. Francja może mówić o wielkim nieszczęściu.

Kościół stanowi nie tylko część dziedzictwa religijnego. Wiele świątyń przyciąga tłumy turystów ze względu na architekturę. Podziwiać można zarówno styl danego budynku, jak i dzieła sztuki, które często znajdują się w środku. Dlatego zniszczenie takiego miejsca to za każdym razem wielkie nieszczęście. Niestety w tym roku przekonała się o tym Francja, gdzie ten problem jest szczególnie widoczny. W europejskim kraju spłonęło już 9 kościołów.

W Ustce zatrzymali turystę i poprosili o dokumenty. Zdrętwieli. Do akcji wkroczyła nagle straż granicznaW Ustce zatrzymali turystę i poprosili o dokumenty. Zdrętwieli. Do akcji wkroczyła nagle straż granicznaCzytaj dalej

Płonący kościół to zawsze tragedia i straty, które trudno oszacować. Nic dziwnego, że gdy płonęła katedra Notre Dame, Francuzi tłumnie płakali nad zniszczonym budynkiem, który stanowi dużą część historii tego kraju. Statystyki prowadzone przez francuskie Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego są bardzo niepokojące. Wynika z nich, że zaledwie w ciągu pierwszych 7 miesięcy br. płonęło dziewięć katolickich świątyń.

Płonie kościół za kościółem - Francja z wyraźnym problemem

Płonący kościół to niestety nic nadzwyczajnego we Francji. Według statystyk w 2019 roku w kraju odnotowano aż 16 pożarów związanych ze świątyniami - płonęły 2 katedry, 13 kościołów oraz opactwa. Niepokojące są również doniesienia francuskiego MSW. Organizacja podaje, że każdego roku we Francji dochodzi do około 800 aktów wandalizmu w kościołach.

Kościół, który staje w płomieniach, to dla Francuzów tragiczny widok i wielkie nieszczęście. Chociaż niektórzy nie rozumieli tak emocjonalnych reakcji Francuzów, którzy płakali podczas pożaru w Notre Dame, ich reakcję trzeba uznać za zrozumiałą. Ten naród jest szczególnie przywiązany do architektury sakralnej. Co prawda liczba katolików w kraju maleje, ale nadal większość osób wyraża pragnienie bycia pochowanym na katolickim cmentarzu. Państwo ma też już doświadczenie w rekonstruowaniu gotyckich katedr.

- Te przestępstwa zwykle popełniane są z pobudek rabunkowych, z głupoty oraz z powodu nienawiści do chrześcijaństwa. Nie mamy jednak statystyk pokazujących, które z tych trzech motywacji dominują - słowa historyka dr Mathieu Lours cytuje portal Interia.

Dzisiaj grzeje: 1. 19 osób nie żyje, 270 zostało rannych. Tragiczne informacje z południowej Polski
2. Porażające zdjęcia z Karpacza. Co się dzieje?
3. Rząd rozważa kwarantannę. Trafić na nią mogą wracający z niektórych państw

Każdy kościół we Francji to swoiste muzeum, które warto odwiedzić. Dlatego pożar takiego obiektu jest także niszczeniem dziedzictwa kulturowego całego kraju. Eksperci uważają, że rekonstrukcjaNotre Dame, która stanęła w płomieniach 15 kwietnia 2019, może potrwać 5 lat. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o skandalu w okolicach Karpacza.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kamil: „55 kg to górna granica wagi kobiety. Od 60 zaczynają się wielkie uda i cellulit, ohydne”
  2. Nagła interwencja policji na treningu Bayernu Monachium. Potrzebna była natychmiastowa reakcja
  3. Andrzej Duda pojawił się na pilnej konferencji prasowej. Niespodziewane wystąpienie prezydenta, opowiedział o specjalnym spotkaniu
  4. Strażnicy poprosili na polskim lotnisku turystów o dokumenty. Zaniemówili, gdy odkryli, co się dzieje
  5. Nie żyje młoda europejska gwiazda. Beztroska podróż zakończyła się dramatem
  6. Były nad wodą z dziećmi. Wezwano policję, skandal przechodzi ludzkie pojęcie
  7. Wypuścili husky'ego, aby pobiegał przed snem. Wydarzyła się tragedia

Źródło: Interia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł