koronawirus w EuropieFot. pixabay.com/ MirceaIancu

Jedno z najpopularniejszych turystycznych miast ogniskiem koronawirusa. Porażające wieści za granicy

Koronawirus stał się naszą codziennością, jednak na początku epidemii nie wiedzieliśmy, jak jest groźny. Popularny kurort szybko stał się ogniskiem choroby i przyczyną kłopotów w wielu krajach.

Koronawirus na początku epidemii w Europie uderzył we Włoszech. Sytuacja z dnia na dzień stawała się coraz bardziej dramatyczna, brakowało miejsc w szpitalach. Nie minęło wiele czasu, a wirus był już w krajach sąsiednich. W austriackim kurorcie narciarskim ignorowano sygnały o pojawieniu się kolejnych zakażeń, epidemia szybko się rozprzestrzeniła.

Druzgoczące doniesienia, konieczna ewakuacja wieży Eiffla. Na miejscu służby, ogromne zagrożenie dla tysięcy osóbDruzgoczące doniesienia, konieczna ewakuacja wieży Eiffla. Na miejscu służby, ogromne zagrożenie dla tysięcy osóbCzytaj dalej

Koronawirus rozprzestrzeniał się z łatwością

Ischgl jest jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Alpach. Każdej zimy odwiedzało go ok. 17 mln osób, które nie szczędziły pieniędzy na wyjeździe. Miasto żyje dzięki turystom, więc władze ociągały się z zamknięciem stoków, restauracji i hoteli nawet po usłyszeniu informacji o zakażeniach. 4 marca pojawiła się informacja o pierwszej zakażonej osobie, która przebywała w hotelu w Ischgl. Nikt nie zareagował.

Turyści z Islandii bawili się w austriackim kurorcie w lutym, a po powrocie zaczęli dostrzegać u siebie objawy choroby. Lekarze rozpoznali covid i przekazali informację władzom. Oficjalny komunikat dotarł do lokalnych władz w Austrii, lecz nadal nikt nie reagował. Narciarze dalej bawili się na stokach i w restauracjach, nieświadomi zagrożenia. Pierwsze kroki mające na celu zatrzymanie epidemii podjęto dopiero wtedy, gdy zachorował barman jednego z popularnych lokali. Potem okazało się, że zaraziło się również 15 osób z obsługi. Restauracja została zamknięta, lecz inne obiekty działały jeszcze przez kilka dni.

Dzisiaj grzeje: 1. Dantejskie sceny w Krakowie. Mieszkańcy są przerażeni
2. Była jedną z gwiazd "M jak miłość", nagle zniknęła z telewizji. Po latach podjęła przełomową decyzję
3. Wszystko potwierdzone, Andrzej Duda opuszcza Polskę. Wiemy, czym się zajmie i gdzie będzie

Złożono pozew zbiorowy

Gdyby władze Ischgl ogłosiły zakończenie sezonu wcześniej, uchroniłyby wiele osób przed zakażeniem. Co najmniej 28 osób, które odwiedziły Ischgl w Austrii na przełomie lutego i marca, zmarło z powodu COVID-19. Jeden z austriackich prawników złożył pozew zbiorowy przeciwko regionowi Tyrolu, zarzucając władzom niewywiązanie się z obowiązków związanych ze zdrowiem publicznym. Podpisało się pod nim 6000 turystów z 47 krajów, którzy uważają, że zarazili się wirusem w Ischgl. Więcej na temat zaniedbań władz w Ischgl pisaliśmy tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Golden retriever zorientował się, że jedzie do weterynarza. Wideo z auta rozkłada na łopatki
  2. Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicę
  3. Horror na pokładzie samolotu Ryanair. Jest ofiara, pasażerowie zapamiętają do końca życia
  4. Niedawno byli w Indiach, teraz zatrudnią Tomasza Komendę. Wiadomo, co będzie robił
  5. Klamka zapadła. Na granicy z Polską postawią mur, powód nie wszystkim się spodoba
  6. Wnuczek oniemiał, gdy poznał pupila babci. Miesiącami myślała, że zajmuje się kotkiem, była w ogromnym błędzie

Źródło: Onet

Następny artykuł